ROLE STÁTNÍCH DLUHOPISŮ SE MĚNÍ

Negativní výnosy dluhopisů jsou velmi moderním fenoménem. Představa, že by racionálně uvažující investor investoval, aby prodělal, by se před třiceti lety zdála směšná. Nyní to vypadá, že si evropští investoři osvojují "bezúročné" investice.

Jérôme Teiletche z Unigestion, ze Swiss fund managementu trvrdí, že takové výnosy zásadně mění riziko-výnosový profil státních dluhopisů a tím i roli, kterou by měli plnit v portfoliích investorů.

Trhy mají tendenci růst pomaleji než propadnout, tomu se říká "negativní zakřivení".

Státní dluhopisy slouží v portfoliích jako tzv. "shock absorbers" těchto extrémních výkyvů. Když akcie nebo komodity padají, státní dluhopisy mají tendenci být na tom velmi dobře. Ale i kdyby zrovna ne, propady nikdy nejsou tak bolestivé.

Ovšem nyní, když výnosy jsou nulové nebo záporné, státní dluhopisy také nedodávají investorům žádný příjem. V této době je obtížné si představit, že investoři kupují dluhopisy za současných podmínek, protože pokud se vrátí inflace a nominální výnosy prudce vzrostou, ceny státní dluhopisů se propadnou. V tomto případě mají státní dluhopisy již jednou zmíněné „negativní zakřivení“.

Důkazem jsou japonské dluhopisy, které se chovají jako například akcie. A pokud by se jako japonské dluhopisy začaly chovat státní dluhopisy na celém světě, potom by pro investory nemělo smysl je držet. Nabízely by totiž jen riziko bez odměny.

Zdroj: http://www.economist.com/node/21646793

 

za tým SYMPATIA CZ pro BBI vybrala

Věra Pekárková

Relationship manager Sympatia CZ.

autor: Jaroslav Brzoň
Publikováno: 23.03.2015
Označení: zajimavosti kapitalove trhy   


Partneři

logo BBI CLASSIC

Best Buy Investments, a. s.
Balbínova č.p. 22
120 00, Praha 2 - Vinohrady Czech Republic

Tel.:+420 221 590 111
E-mail: kontakt@bbi.cz

Newsletter

Odebírat novinky

* povinné údaje

v souladu s těmito podmínkami

x