Proč bych zaškrtnul NE v řeckém referendu o dohodě s věřiteli

V úterý 30. 6. 2015 jsem sledoval desetitisíce lidí, kteří stáli na náměstí Syntagma před budovou parlamentu. Nechápal jsem je. Jenom blázen si myslí, že vzájemná dohoda s věřiteli přinese Řecku nějakou výhodu.

Nejsem stoupencem řeckého premiéra Alexise Tsiprase, naopak se řadím mezi jeho hlasité odpůrce. Považuji jej za levicového socialistu, jehož myšlenky nejsou daleky komunistickým heslům. Na plánované referendum nicméně koukám z jiného úhlu.

Pokud se obě strany dohodnou, dostane se řešení problému zpět na začátek. Dalšími a dalšími půjčkami na splátku dluhu se problém posouvá o měsíc, rok, možná „pětiletku“ dál, ale o skutečném východisku nemůže být řeč. Je to podobné, jako tlumení bolesti zubu prášky, místo návštěvy lékaře. První den analgetika zaberou, druhý je lépe, třetí den je bezbolestný, ale nakonec – bez skutečné a účinné léčby – mohou vypadat zuby všechny.

Chodit k zubaři není pro většinu smrtelníků nic příjemného. Stejně tak jako splácet nebo (ještě v té horší variantě) nezvládat splácet dluhy. Jenže Řecko už těch prášků na bolest za posledních sedm let „strávilo“ tolik, že přestaly zabírat a navíc začalo hrozit, že se zánět rozšíří i mimo dutinu ústní. Nastala jediná možnost – operace. Celkový dluh Atén je totiž gigantický a není možné jej splatit. Když se věřitelé s Řeckem domluví, znamená to jen karanténu nevyléčitelného pacienta.

Vhodit do urny „ne“ dohodě Řecka s věřiteli, bych proto neváhal. Dokonce bych, pokud by se někdo zeptal, volil variantu pro opuštění eurozóny (nikoli však Evropské unie). Následky by byly bolavé, ale pooperační rány zkrátka bolí a bývá často hlavně na samotném pacientovi, jak rychle se s nimi vypořádá.

Aby se vrátilo na výsluní Akropole, potřebuje se Řecko dostat z nejistoty – to znamená provést jednak řadu změn (například podpora zaměstnanosti mladých) a jednak i skutečný návrat do Evropy. Tam je řecká budoucnost – nikoli v dohodě s věřiteli, která akorát prodlouží agónii. Pro naplnění těchto cílů je krach nevyhnutelný. Čím dřív přijde, tím méně bude bolet.

Jaroslav Brzoň

Chief Investment Officer

autor: Jaroslav Brzoň
Publikováno: 02.07.2015
Označení: zajimavosti kapitalove trhy   


Partneři

logo BBI CLASSIC

Best Buy Investments, a. s.
Balbínova č.p. 22
120 00, Praha 2 - Vinohrady Czech Republic

Tel.:+420 221 590 111
E-mail: kontakt@bbi.cz

Newsletter

Odebírat novinky

* povinné údaje

v souladu s těmito podmínkami

x