Čína bojuje s problémy. Dodává jüany na trh.

Druhá největší ekonomika světa zařadila nižší rychlost. Nutno ovšem podotknout, že ze šestky na pětku. Zbytek světa přitom jede na dvojku a některé státy dokonce couvají. Čínské centrální bance se zpomalení nelíbí, proto chce podpořit rychlost větším objemem peněz v ekonomice.

Minulý týden oznámily čínské úřady zpomalení růstu. Za první tři měsíce letošního roku rostla tamní ekonomika pouze o sedm procent. To je nejslabší výsledek za posledních 6 let. Na vině je hlavně pokles průmyslové výroby a mdlý realitní trh. I přesto je rychlost čínské ekonomiky stále v popředí světových statistik.

Čínská komunistická strana zároveň oznámila, že snížení jde ruku v ruce s transformací ekonomiky. Si Ťin-pchingovi komunisté se chtějí nyní soustředit hlavně na podporu domácí poptávky a nahnat střední třídu do obchodů. A to se jim nedaří. Maloobchodní tržby vzrostly jen o deset procent, což představuje nejnižší růst za posledních deset let.  

Vypadá to, že čínští centrální bankéři používají k podpoře ekonomiky stejnou příručku jako ti američtí nebo evropští. Po vzoru amerického FEDu začala tisknout peníze Evropa a nyní se k podobnému tahu odhodlala i čínská centrální banka. V neděli snížila povinnou míru bankovních rezerv o jedno procento na 18,5 procent. Snižuje tak množství peněz, které musí mít tamní banky k dispozici z vkladů. Reálně tak dodává peníze na trh, protože banky mohou více půjčovat a méně držet ve svých rezervách. Pro představu v České republice máme tuto míru stanovenou na 2 procentech.

Tak vysoké snížení čekal málokdo. Pokles sazby o jedno procento je největším jednorázovým stimulem úvěrového trhu od roku 2008. Odhaduje se, že tento tah přinese v krajním případě do ekonomiky okolo jednoho bilionu čínských jüanů. Tento scénář ale není vůbec jednoznačný; už při posledním snížení sazeb se manažeři bank postavili proti, když odmítli snižovat nároky na půjčky, protože nechtějí zvýšit procento nesplacených úvěrů a potřebují zachovat ziskovost bank.

Okolo Si Ťin-pchinga momentálně existují dva nesmiřitelné tábory rádců. Jeden pobízí k daleko rozsáhlejším stimulům ekonomiky skrze vládní orgány. Druhý zase vybízí ke strukturálním reformám celé společnosti, tak aby růst nebyl dvojciferný, ale trvalý. Bude velmi zajímavé sledovat, který tábor nadcházející boj vyhraje. Čína nicméně zcela jednoznačně bude muset snížení minimálních rezerv doplnit dalším krokem, aby zabránila dalšímu zpomalení růstu.

Investičně participovat na vlně způsobené těmito stimuly je nyní možné v podstatě pouze přes čínské akcie. Konzervativněji přes čínskou měnu nyní na trhu nejsou k dispozici žádná atraktivní uchopení. Jelikož je ale čínský akciový trh značně rizikový, tak určitě není vhodné investovat do jednotlivých akcií, ale spíše přes indexová řešení. Bohužel bonusové certifikáty po posledním růstu čínského trhu nejsou k dispozici s atraktivními parametry. Jako ideální se jeví nyní investice přes burzovně obchodovatelné uzavřené podílové fondy (CEF), které jsou na trhu obchodovány s diskontem vůči hodnotě držených akcií v portfoliu.

Jaroslav Brzoň

Chief Investment Officer

autor: Jaroslav Brzoň
Publikováno: 18.05.2015
Označení: zajimavosti kapitalove trhy   


Partneři

logo BBI CLASSIC

Best Buy Investments, a. s.
Balbínova č.p. 22
120 00, Praha 2 - Vinohrady Czech Republic

Tel.:+420 221 590 111
E-mail: kontakt@bbi.cz

Newsletter

Odebírat novinky

* povinné údaje

v souladu s těmito podmínkami

x