AMERICKÉ HDP DOSTALO FACKU. RYCHLE SE Z NÍ OTŘEPE

Analytici už začali hovořit o křehkém ekonomickém oživění ve Spojených státech amerických a najednou znovu stagnace. Ekonomický růst se v prvním čtvrtletí tohoto roku zastavil na 0,2 procentech.

Může za to velké propuštění v ropném průmyslu a silný kurz amerického dolaru, který prodražuje exporty a odlákává turisty. Růst HDP byl v předchozí periodě slušných 2,2 procenta a ve třetím kvartále 2014 dokonce 5 procent. Jediné odvětví, kterému se v prvním čtvrtletí 2015 vyloženě dařilo, je zdravotnictví. Vděčí za to především takzvané Obamacare, která výrazně zvýšila výdaje v této oblasti.

Americká ekonomika model slabšího růstu v první polovině roku a silného v druhé už zná od roku 2009. Predikce Americké centrální banky to naznačují i pro tento rok. Levné ceny benzinu by americké ekonomice měly prospívat. Jenže aktuální úspory domácností z levnějšího benzínu nevedou k vyššímu utrácení, ale spíše k vyšším úsporám. Americká veřejnost musí uvěřit, že nízké ceny benzínu a nafty zůstanou dlouhodobě nízké a pak se vrhnou i do utrácení svých úspor.

Připomíná to situaci za vlády Ronalda Reagana na přelomu let 1985 a 1986, kdy ropa spadla z 66 na 25 dolarů za barel a dlouhých 13 let se držela na nízkých hodnotách. Tyto dlouhodobě nízké ceny odstartovaly jeden z největších ekonomických boomů americké historie. Toho můžeme být svědky i nyní, závisí to na dalším vývoji cen ropy.

Jaroslav Brzoň

Chief Investment Officer

autor: Jaroslav Brzoň
Publikováno: 21.05.2015
Označení: zajimavosti kapitalove trhy   


Partneři

logo BBI CLASSIC

Best Buy Investments, a. s.
Balbínova č.p. 22
120 00, Praha 2 - Vinohrady Czech Republic

Tel.:+420 221 590 111
E-mail: kontakt@bbi.cz

Newsletter

Odebírat novinky

* povinné údaje

v souladu s těmito podmínkami

x