Zlatá volatilita

Atraktivitu opčních a certifikátových strategií sužuje už dlouhé měsíce relativně nízká volatilita napříč kapitálovými trhy, jednou z mála vyjímek je v posledních týdnech zlato, jehož vyšší volatilita umožňuje sestavení atraktivních profilů i na kratší doby splatnosti.

 
Nízká volatilita se negativně podepisuje na vývoji velké části našich strategiích především v průběhu tohoto čtvrtletí. Většinu strategií nás to nutí modifikovat a přicházet v tomto období s novými strategiemi, které nejsou závislé na výši volatility či se poohlížet potřídách aktiv, kde se dá vyšší volatilita nalézt.

Opční strategie na zlato

Úspěšnou zlatou opční strategii jsme představili v létě roku 2008 a které po následující tři roky generovala velice atraktivní výnosy s relativně nízkým rizikem. Postupně ji ale začalo využívat příliš mnoho investorů po celém světě a atraktivita strategie se značně zhoršila, prémie za vypisování opcí se propadly na zoufale nízké úrovně a nevrátily se na solidnější úrovně ani po prvních korekcích po dosažení historických maxim na zhruba 1.920 USD za unci. To nás "donutilo" tuto strategii nakonec úplně opustit. Bohužel ani nyní, kdy je zlato pod 1.350 USD za unci se již atraktivita původní strategie nevrací na úroveň z let 2008 až 2010. Navíc krátkodobě postrádáme fundamentálně i technicky důvody k zásadnějšímu růstu cen zlata, naopak krátkodobě je zde reálné riziko toho, že některé centrální banky začnou řešit dluhovou krizi prodejem svých zlatých rezerv nebo alespoň jejich části. Stále velmi nízká inflace aktuálně také nenahrává růstu ceny zlata v krátkodobém horizontu. Všechny tyto důvody nás bohužel odrazují od návratu k původní opční strategii, nicméně zvýšená volatilita nabízí možnost sestavení nové "Zlaté strategie".

Reverzní zlatá strategie

Klasické vypisování short putů se nám zdá v posledních týdnech příliš rizikové, navíc prémie stále nejsou a patrně už nikdy nebudou na úrovních z před 4 až 5 lety. Nabízí se ale jejich doplnění o Reverse bonusy na zlato. Tato kombinace dává profil, který v cca 90 procentech případů přinese zisk, v dalších cca více než 9 procentech limituje ztrátu do 3 procent investice a pouze v hypotetickém případě, kdyby zlato běhěm šesti měsíců vyrostlo na 2.100 USD za unci, tedy o téměř 60 procent by hrozily výrazné ztráty přesahující i 40 procent vloženého kapitálu. Scénář růstu nad 2.100 USD za unci v relativně krátké době šesti měsíců do splatnosti konstrukce však považujeme v aktuální tržní situaci za utopii.

Reálně se tedy pohybujeme v riziku maximálně cca 3 procent kapitálu v případě, že by se zlato velmi rychle, tedy do poloviny července posunulo na úroveň nad cca 1.600 USD za unci a do splatnosti by se již na nižší úroveň znovu nepropadlo. Reverse bonusy na zlato se totiž po posledních propadech dostaly na úrovně svých bonusových hranic, mají tedy obrovské ochrany proti růstu, jsou na úrovni výplaty bonusové úrovně, ale směrem dolů nabízí participaci na poklesech 1:1. I při kratších splatnostech se nadhodnoty aktuálně pohybují do 5 procent, což je částka maximálního rizika v případě, že zlato bude při splatnosti nad bonusovou úrovní. Toto riziko se ale ihned při nákupu Reverse bonusu dá snížit vypsání měsíčních put opcí mírně out of money o cca 2 procenta. Riziko celé konstrukce je od počátku limitováno na maximálně cca 3 procenta, směrem dolů nabízí ještě participaci na propadech alespoň do úrovně striku vypsané opce mínus inkasované prémie, poté krátkodobě capuje možnou participaci na dalších propadech, nicméně vypsané opce lze rolovat na nižší úrovně, stejně jako rolováním Reverse bonusů lze uzamykat již dosaženou participaci na propadu zlata přechodem na certifikáty s nižší bonusovou hranicí. Takto lze dosáhnout výnosu kolem 1 procenta měsíčně, tedy za předpokladu stávající volaility na zlatě a to nezávisle na směru vývoji v ceně zlata. To dává do splatnosti možnost výnosu kolem 12 procent p.a., pokud zlato rychle nevyletí dramatičtěji nad 1.500 USD za unci, kde jsou nejvyšší úrovně bonus hranic aktuálně dostupných Reverse bonus certifikátů na zlato a při dalších poklesech tento výnos bude na vyšším konci tohoto rozpětí. Pouze v případě extrémně rychlých dalších propadech na zlatě je třeba hlídat vzdálenost Reverse bonusů od striku, protože participace Reverse bonusů na propadech zlata bude klesat a nemusela by tak plně krýt již ztráty na vypsaných put opcích. Je tedy v případě dalších rychlých poklesů upravovat (zvyšovat) váhu Reverse bonusů v kombinaci či rolovat na nižší úrovně bonus hranic a striků Reverse bonusů, tak abychom si zamykali dosažené výnosy a udrželi participaci na dalších propadech nejhůře na stejné výši jako u vypsaných short putů.


Celkový profil této kombinace je tedy velice atraktivní, pouze v cca desetině možných scénářů, tj. při rychlém růstu bez opětovného propadu ceny zlata na této kombinaci investor prodělá, ve všech ostatních scénáří dosáhne investor zisku. Strategie může být také velmi atraktivní pro investory, kteří drží zlato jako dlouhodobou investici na růst a mohou ji využít jako zajištění svých stávajících pozic. Riskují na přístího půl roku maximálně 3 procenta z vkladu do tohoto zajištění, ale v případě dalších propadů či stagnaci zlata na zajištění vydělají 0,8 až 1,2 procenta měsíčně, při započtení nadhodnoty certifikátu (2,5 až 4 % na splatnosti 03/2014), očištěného měsíčního výnosu s možností průběžného uzamykání dosažených výnosů.


V současných tržních podmínkách lze na opčních strategiích jen těžko nalézt atraktivnější riziko-výnosový profil a obzvláště jako zajištění dlouhodobých pozic ve zlatě můžeme vstup do této strategie aktuálně rozhodně doporučit.

autor: Jaroslav Brzoň
Publikováno: 20.06.2013
Označení: BBI-RSS   DE000AA5T883   DE000AA5T891   


Partneři

logo BBI CLASSIC

Best Buy Investments, a. s.
Balbínova č.p. 22
120 00, Praha 2 - Vinohrady Czech Republic

Tel.:+420 221 590 111
E-mail: kontakt@bbi.cz

Newsletter

Odebírat novinky

* povinné údaje

v souladu s těmito podmínkami

x