Z půl milionu milion na kapitálových trzích?

I s takovouto částkou se dá hrát vyšší liga, stačí jen dobře znát trh.

Investování je pro každého z nás individuální a v podstatě neexistuje žádné univerzální řešení. Každý člověk má jiné nastavení, jiný pohled na své finance a hlavně jiná očekávání do budoucnosti. Nastolíme tedy modelovou situaci: průměrná česká rodina, půl milionu korun, kapitálové trhy, cíl: maximálně do 3 let dvojnásobné zhodnocení, tedy jeden milion korun.

Modelový příklad v ČR - rodina, která má v rezervách půl milionu korun.

  • 200 000 Kč - stavební spoření
  • 100 000 Kč - spořicí účet nebo fond peněžního trhu
  • 100 000 Kč - fond smíšený (akcie + dluhopisy, 50/50)
  • 100 000 Kč - krátkodobý termínovaný vklad 
  • odhadovaná reálná úroková míra: 1,2%

Jeden milion korun z takto rozvrženého portfolia lze nakumulovat zhruba za 50 let, ale to pouze nominálně. Po započtení inflace však jednoho milionu nedosáhnete nikdy!

Je třeba si na úvod uvědomit jedno základní pravidlo, platící na kapitálových trzích, KOUPIT A DRŽET UŽ NEPLATÍ – tato strategie je dávno mrtvá. Za svou téměř desetiletou kariéru, ve které se aktivně pohybuji na trhu moderních investičních instrumentů, jsem nepoznal nástroj, který by takto fungoval. Představa, že si koupíte akcie nebo podílové fondy a budete čekat, než se vaše investice zhodnotí, je zcela mylná. Krátkodobě se můžete dočkat růstu, ale pokud budete investovat standardním způsobem, tak vás poplatky a trh brzy připraví nejen o podstatnou část výnosů, ale v horším případě i o část investované částky. Také proto je snem každého manažera akciového fondu překonat výnos akciového indexu. Smutné statistiky však hovoří o tom, že naprostá většina těchto manažerů ve svém snažení neuspěje. Pokud přidáme manažerské a vstupní poplatky fondu, tak jsme hluboko pod průměrným zhodnocením akcií v dané lokalitě či sektoru.

Jakým směrem se vydat?

Většina investorů by udělala lépe, kdyby místo akciového fondu investovala peníze do nákupu indexového investičního certifikátu nebo alespoň burzovně obchodovatelného fondu (ETF), který víceméně přesně kopíruje vývoj vybraného akciového indexu a neplatí se zde tak nesmyslně vysoké poplatky jako dnes v bankách skrze podílové fondy.

Výhodou je, že oba instrumenty jsou burzovně obchodovatelné, a člověk tak není závislý na nákupu či prodeji přes banku, ale může je nakoupit či prodat kdykoli přímo na burze. Taková investice je však stále závislá na vývoji akciového trhu a nenabízí žádnou ochranu proti případným propadům.

Pokud chcete vydělávat více než 10 % p. a., musíte být chytřejší než trh. Trh vás při neznalosti dříve nebo později „sežere“. S trhem nelze hrát ani vabank červená/černá. To je čirá spekulace, která vede akorát k osobnímu bankrotu.

Na trhu je třeba hledat zajímavé výnosy při rozumném řízení rizik. Aktuálně vidíme potenciál u naší strategie na volatilitu, která těží z neefektivity dlouhodobě klesajících cen fondu na volatilitu a využívá statistické a pravděpodobnostní modely.

2 příklady z této strategie:

Konzervativněji lze investovat pomocí opční konstrukce nazvané bull call spread na ETF (burzovně obchodovatelný fond) se symbolem SVXY. Ideální podmínky pro vstup nabízí tato strategie v době zvýšené nervozity na trzích, jako nastala například letos v červenci v souvislosti s řeckou krizí.

Pro dynamičtější investory pak lze i zde využít opční konstrukci, například tzv. bear call spread na ETF (burzovně obchodovatelný fond) se symbolem UVXY. I zde je nejvhodnější využívat období zvýšené nervozity na trzích.

Tato investice ale není nejjednodušší. Při relativně pasivním přístupu (1x týdně kontrola a úpravy) lze realizovat cílový výnos v rozmezí 15 až 25 % p. a. Nezapomeňte ale, že musíte mít základní znalosti o opčních konstrukcích! Takže pokud zkušenosti nemáte, počítejte s nemalou investicí do sebevzdělání v řádu 6 měsíců až jednoho roku.

Zároveň člověk na kapitálových trzích podstupuje riziko a při výkyvech oběma směry hraje důležitou roli pevná psychika. Není to jen tak, že si něco nastavíte a čekáte na růst. Musíte ustát propady, a to někdy není jednoduché.

Při aktivní správě vašeho účtu můžete vydělat i 50 % ročně a více. To ale vyžaduje kromě příslušných znalostí, silné psychiky, ještě značnou časovou investici. Je to v podstatě práce na poloviční úvazek. Obchody musíte denně hlídat a upravovat podle situace na trzích. Trpělivost vás ale brzy odmění. Své znalosti a čas pak můžete přeměnit až ve 100 % výnos i do dvou let. Tak můžete vydělat z půl milionu celý milion rychleji. Můžete se zařadit tak mezi nejlepší investory a i s malými penězi můžete hrát ligu velkých. Přesně tímto způsobem jsem v roce 2006 vydělal 78 % během půl roku, tehdy dokonce téměř bez rizika na arbitrážové strategii, a díky tomu si založil vlastní investiční společnost. Naší specializací jsou aktuálně podhodnocené příležitosti, tržní neefektivity a zde ukryté zajímavé příležitosti ke zhodnocování finančních prostředků, to vše za přísných pravidel týkající se řízení rizik. Neomezujeme se jen na kapitálové trhy, ale také na zajímavé příležitosti mimo ně.

Příště se podíváme, jak dále s vydělaným milionem pracovat. Trochu se odměníme, ale stále zachováme směr dalšího rozmnožování nabytého bohatství.

za tým BBI

Jaroslav Brzoň

Chief Investment Officer BBI

autor: Jaroslav Brzoň
Publikováno: 05.08.2015
Označení:


Partneři

logo BBI CLASSIC

Best Buy Investments, a. s.
Balbínova č.p. 22
120 00, Praha 2 - Vinohrady Czech Republic

Tel.:+420 221 590 111
E-mail: kontakt@bbi.cz

Newsletter

Odebírat novinky

* povinné údaje

v souladu s těmito podmínkami

x