Výhodný plyn

Proč by cena plynu mohla i nadále klesat.


Krátce po propadu ceny plynu pod 2 dolary se dění zhostili býci a vyhnali cenu během necelého jendoho měsíce o zhruba 30 procent. I to však stačilo zatím pouze na návrat k úrovním z konce letošního února. Změnu trendu ve vývoji ceny plynu, která je stále 20 procent pod úrovní ze začátku letošního roku ale neočekáváme.

Důvodem pro pokračování spíše klesajícího trendu jsou především vysoké zásoby plynu v USA. Teplá americká zima a nízká poptávka vyhnali zásoby dle údajů EIA na rekordní úrovně. Produkce plynu navíc v loňském roce stoupla o 7,9 procenta, což je historicky největší nárůst. To vše dostalo kurz plynu do kolen a i v následující době bude cenu silně zatěžovat. Prognózy pro rok 2012 jsou rezantně snižovány napříč trhem.

Již několik let cena plynu klesá. Rekordní hodnota z roku 2008, kdy dosáhla úrovně ke 14 dolarům je již tak daleko, že už ani nemá cenu aktuální úroveň s těmito hodnotami srovnávat:
 
Od svého vrcholu kromě kratšího období na konci roku 2009 zná cena plynu pouze jeden směr. Ani poslední silný nárůst tak pravděpodobně nedokáže tento trend zlomit, naopak je cena plynu stále v klesajícím trendu, veškeré nárůsty jsou pouze krátkodobého trvání. To by se mohlo změnit pouze, pokud si plyn vybuduje solidní dno, které si dokáže po nějakou dobu obhajovat. Aktuálně je ale takový scénář zatím nepravděpodobný.
 

autor: Jaroslav Brzoň
Publikováno: 12.05.2012
Označení: BBI-RSS   


Partneři

logo BBI CLASSIC

Best Buy Investments, a. s.
Balbínova č.p. 22
120 00, Praha 2 - Vinohrady Czech Republic

Tel.:+420 221 590 111
E-mail: kontakt@bbi.cz

Newsletter

Odebírat novinky

* povinné údaje

v souladu s těmito podmínkami

x