Tlak na americké státní dluhopisy zesiluje

Nervozita na akciových trzích žene americké státní dluhopisu vzhůru. Stejně tak stále nepřichází ani zvyšování úrokových sazeb a po posledních negativních datech o zaměstnanosti se nyní ani neočekává. Nicméně hlavně v případě dluhopisů má růst cen dluhopisů svůj limit, který se stále více přibližuje.

I přestože je zatím hodně důvodů sazby nezvyšovat a kvůli nervozitě na akciových trzích jsou americké státní dluhopisy bezpečným přístavem, reálně se objevuje stále více iniciátorů, které pozvolna tlačí vzhůru dosud velmi nízkou inflaci. To již připustil na zasedání FEDu i jeho víceprezident Stanley Fischer. Je již mnoho dobrých důvodů pro růst inflace minimálně nad dvě procenta a FED si tak stále drží otevřena vrátka pro případné brzké zvyšování úrokových sazeb. Tržní okolnosti však toto rozhodnutí zatím stále oddalují.

Jakmile však tyto okolnosti poleví, tlak na americké státní dluhopisy bude rozhodně zesilovat. Prostor pro další růst je již značně omezený a v podstatě vyčerpaný. Stejně jako v únoru, kdy se výnos třicetiletých dlluhopisů zvýšil z 2,50 na 3,25 procenta a jejich ceny zkorigovaly ze 170 na 150 procent, stojí i nyní americké státní dluhopisy na pokraji další korekce.

A dost možná nemusí jít pouze o korekci, ale o splasknutí bubliny. Ceny těchto dluhopisů již nemají velký potenciál růstu, ale prostor pro propad mají enormní. Takový je i názor bývalého šéfa FEDu Alana Greenspana.

Přesto chceme této příležitosti využít raději konzervativnějším způsobem pomocí opční konstrukce. Konkrétně pomocí bear call spreadu na burzovně obchodovatelné fondy nakupující a držící tyto amarické státní dluhopisy. Doporučujeme začít v této tržní situaci pozvolně s malou vahou, ale postupně každý měsíc s novou tranží navyšovat váhu, obzvláště v případě dalšího nárůstu cen těchto dluhopisů navyšovat váhu bear call spreadů rychleji, jelikož pravděpodobnost další růstu se bude stále snižovat a pravděposobnost korekce či splasknutí bubliny zvyšovat.

Opční konstrukce má navíc výhodu oproti short pozici, že má jasné předem definované podmínky při splatnosti, zatímco případné zdražování zapůjčky cenných papíry či vynucené vrácení short pozice může tuto příležitost zcela eliminovat podobně jako to bylo v případě dluhopisové statistické arbitráže, která za poslední půl rok vynesla téměř 40% výnos, nicméně právě kvůli těmto okolnostem nebylo tuto strategii možné zrealizovat. Takováto situace v případě opční konsktrukce na státní dluhopisy nehrozí.

Zvažujeme tedy, že z této příležitosti sestavíme nakonec další strategii, kterou postupně doplníme do našich portfolií. 

autor: Jaroslav Brzoň
Publikováno: 06.10.2015
Označení: BBI-RSS   tmf   


Partneři

logo BBI CLASSIC

Best Buy Investments, a. s.
Balbínova č.p. 22
120 00, Praha 2 - Vinohrady Czech Republic

Tel.:+420 221 590 111
E-mail: kontakt@bbi.cz

Newsletter

Odebírat novinky

* povinné údaje

v souladu s těmito podmínkami

x