Tesla - oprávněný růst

Výrobce elektrických automobilů rozšiřuje modelovou řadu a přichází tak pomalu s modely pro každého.
 
Naše očekávání růstu cen akcií společnosti Tesla bylo naplněno. Nyní Tesla Motors zakoupila od General Motors obrovskou továrnu v Silicon Valley a chystá produkci masově orientovaných modelů. Model S, který začíná na 52.400 USD ohromil odbornou veřejnost skvělým výkonem. Koupě továrny za 42 mil. USD spolu se second-handovým vybavením byla podstatně nižší investicí, než kdyby se automobilka pustila do výstavby zcela nové továrny. Letos automobilka plánuje produkci 20.000 vozů, čímž by se měla dostat do černých čísel.

Tesla dělá spoustu věcí jinak než ostatní v automobilovém průmyslu. Většinu hlavních komponentů si vyrábí sama, investuje do infrastruktury rychlonabíječek u silnic, buduje vlastní retailové outlety a spolupracuje s celou řadou technologických firem ze Silicon Valley. Výhodou automobilky je, že nemusí zápasit s přísnou regulací emisí a spotřeby, zajímavostí je také, že nemá žádné penzijní či zdravotní programy pro zaměstnance a dokonce nemá ani odbory.

Jedním z hlavních témat příštích let je navíc bezesporu strukturální pokles poptávky po ropě ze zemí OECD. Za tímto trendem stojí stále rostoucí energetická efektivita dopravního sektoru, který je zodpovědný za 60% poptávky po ropě. Shortování rafinérských společností, které budou muset zavírat své kapacity (nadkapacita v odvětví snižuje ziskovost a ztěžuje dluhovou službu), je jednou z možností jak hrát toto téma. Druhou možností je expozice na inovátory v odvětví, kteří se přímo podílí na tomto poklesu poptávky po ropě.

Společnost Tesla Motors, která v současné době sériově vyrábí nejpokročilejší elektromobil na trhu, dokázala snížit  nákladovou strukturu svých baterií na úctyhodných $250-300/kWh, zatímco běžný standard v automobilovém odvětí se dnes pohybuje na úrovni $500-600/kWh. Tesla je tak na bázi celkových nákladů vlastnictví cenově konkurenceschopná vůči běžným spalovacím motorům (započítávají se úspory nákladů na benzín, očekávaná depreciace a výdaje za opravy a údržbu). Při současných cenách akcie lze půlroční short put se strike price 37-39 dolarů při výnosu cca 15 % p.a., tj. na úrovni objektivizovaného ocenění.

autor: Jaroslav Brzoň
Publikováno: 27.04.2013
Označení: BBI-RSS   


Partneři

logo BBI CLASSIC

Best Buy Investments, a. s.
Balbínova č.p. 22
120 00, Praha 2 - Vinohrady Czech Republic

Tel.:+420 221 590 111
E-mail: kontakt@bbi.cz

Newsletter

Odebírat novinky

* povinné údaje

v souladu s těmito podmínkami

x