Švédsko - bezpečný přístav

Robustní růst, solidní státní financování i stále vyšší úrokové sazby, to vše signalizuje zdravou ekonomiku Švédska.

 
Švédsko je jednou z mála ekonomik, která hospodaří s rozpočtovým přebytkem, aktuálně kolem 7 procent HDP. Jedná se exportní ekonomiku, kde vývoz tvoří 45 až 50 procent hospodářského růstu, ale důležité je, že exportní odvětví jsou široce diverzifikována. Také zdlužení domácností i státu je vyrovnané a drží se kolem 50 procent HDP, o čemž si může naprostá většina evropských států nechat pouze zdát. Úroková sazba je stále ještě na dvojnásobné úrovni oproti sazbě ECB, což stále dává prostor pro další manévrování v případě zadrhávání ekonomiky.

Koruna má prostor pro růst

Tato solidní data se zatím prosazují především u měny, která poslední tři roky stále posiluje proti euru a vzhledem k podstatně zdravější ekonomice se dá očekávat, že tento trend bude ještě pokračovat minimálně do doby, než by posilování měny mělo výraznější negativní vliv na důležité exporty. Měnové investice jsou navíc vhodnou diverzifikací v současné době přílišného optimismu na akciových trzích, kde může v brzké době opět dojít ke korekci. Investice do švédské měny je tedy vhodnou alternativou, jako vhodnou vidíme volbu měnového páru proti japonskému yenu, kde liberální demokraté silnými intervencemi podporují oslabování měny, aby podpořili exportní japonskou ekonomiku. Další vhodnou volbou je měnový pár proti euru, které stále dusí známé problémy s dluhy, či dokola se opakující situace v Řecku a mohlo by se tak euro opět vrátit k oslabujícímu trendu. Alternativně lze místo švédské koruny proti těmto měnám využít i amerického dolaru, který těží především z opět se stabilizujícího nemovitostního trhu. Oproti švédské koruně totiž vyšší likvidita dolaru nabízí více investičních možností, například pomocí garantovaných struktur.

Akciová investice pro opatrné investory

Pro investory, kteří chtějí participovat na akciových trzích, ale obávají se možných korekcí nabízí vhodnou investici bonus na švédský akciový index. Jeho výhodou je kromě solidních ekonomických dat, které fundamentálně dávají indexu určitou podporu, především samotná konstrukce certifikátu. Ten sice už nenabízí bonusový výnos, ale při splatnosti jednoho a třičtvrtě roku naprosto komfortní ochranu kolem 52 procent. Pokud nedojde k proražení bariéry, neriskují při stávajícím kurzu švédské koruny více než cca 12 procent své investice, kde se nachází bonusová hranice. Navíc certifikát nabízí participaci na další růstu indexu i na posilování švédské měny vůči euru 1:1. A poslední výhoda je také v tom, že certifikát nabízí i podhodnotu zhruba na úrovni dividendového výnosu indexu, takže ani o dividendový výnos investor nepříjde a navíc celý výnos (participace na růstu indexu, posilování měny i dividendový výnos) nebude podléhat zdanění v ČR při držení certifikátu nad 6 měsíců.

autor: Jaroslav Brzoň
Publikováno: 05.01.2013
Označení: BBI-RSS   DE000UBS1CT5   index   


Partneři

logo BBI CLASSIC

Best Buy Investments, a. s.
Balbínova č.p. 22
120 00, Praha 2 - Vinohrady Czech Republic

Tel.:+420 221 590 111
E-mail: kontakt@bbi.cz

Newsletter

Odebírat novinky

* povinné údaje

v souladu s těmito podmínkami

x