SOUTĚŽ „HLEDÁME INVESTIČNÍ MOZEK“ POKRAČUJE. NABÍZÍME 50% PODÍL NA ZISKU!

Poslední soutěž "Hledáme investiční mozek", která byla postavena na hledání chybně oceněného certifikátu od banky UBS, byla nakonec překvapivě zajímavá, účast až nečekaně aktivní a do poslední chvíle napínavá. I když nakonec soutěž nikdo nevyhrál, našlo se hned několik velice schopných lidí, kteří disponují schopnostmi a znalostmi, které hledáme. Takže se nyní rýsují první spolupráce s těmito novými posilami.

Jelikož chytrých „investičních mozků“ není nikdy dost a hledáme pouze ty nejlepší z nejlepší, nakonec jsme zhodnotili, že soutěž byla hledáním konkrétního certifikátu vlastně zbytečně omezující, proto bychom rádi vyhlásili pokračování soutěže, které bude spočívat v hledání jakékoli realizovatelné „podhodnoty“ na kapitálovém trhu.

Soutěž tentokrát nebude nijak časově limitována a nebude se omezovat ani na konkrétní investiční instrument, lze tedy hledat kdekoli na kapitálových trzích, nejen v oblasti investičních certifikátů. Odměníme jakýkoli nalezený „mispricing“, který půjde reálně zobchodovat.

Kdo tedy najde jakoukoli „podhodnotu“ nebo chybu banky, dostane jako odměnu 50 % podílu na zisku, který by náš partnerský obchodník s cennými papíry na daném cenném papíru realizoval. Jinými slovy, když najdete podhodnocený certifikát, nebudete muset hledat kapitál, se kterým by se dala tato chyba realizovat ve velkém.

Na závěr ještě několik málo tipů, kde hledat neefektivity v ocenění cenných papírů:

  • Nejčastěji se takové chyby v ocenění mohou vyskytovat u nových investičních produktů, jako právě téměř veškeré investiční certifikáty, ETF na futures, páková ETF, opce na ETF, opce na futures anebo u složitých strukturovaných produktů obsahujících exotické opce či kombinují více opcí dohromady.
  • Je třeba sledovat zavádění veškerých finančních inovací, chyby vznikají například i díky marketingovým akcím bank. U certifikátů konkrétně se nejčastěji objevují chyby na nestandardizovaných produktech, např. u express certifikátů či garantovaných certifikátů apod. Mnohem menší šance nalézt „mispricing“ je u standardizovaných struktur jako jsou „discounty“ či bonusy, tedy pokud neobsahují nějakou opci navíc, jako byl příklad v naší minulé soutěži.
  • K chybám častěji dochází v období paniky na trzích, kdy vysoká volatilita způsobuje problémy v oceňování jednotlivých opcí či v hedgingu.
  • K vyhledávání takovýchto neefektivit nejsou potřeba placené platformy či složité výzkumy, vše je možné najít i na základě veřejně dostupných informací z neplacených webových serverů. Například pro screening investičních certifikátů nejčastěji používáme server ariva.de, je také důležité vycházet z prospektů a v nich obsažených výplatních vzorců, které najdete na stránkách jednotlivých emitentů.

Takže stačí se jen sebevzdělávat v problematice veškerých moderních investičních nástrojů a přemýšlet o ocenění jednotlivých produktů s větším nadhledem a v širších souvislostech, ve všech neefektivitách se dá nalézt v podstatě jednoduchá logika.

Svoje tipy s krátkým logickým postupem výpočtu posílejte na brzon@bbi.cz.

 

těším se na spolupráci

Jaroslav Brzoň

Chief Investment Officer BBI

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

autor: Jaroslav Brzoň
Publikováno: 28.07.2014
Označení: investicni doporuceni kapitalove trhy   


Partneři

logo BBI CLASSIC

Best Buy Investments, a. s.
Balbínova č.p. 22
120 00, Praha 2 - Vinohrady Czech Republic

Tel.:+420 221 590 111
E-mail: kontakt@bbi.cz

Newsletter

Odebírat novinky

* povinné údaje

v souladu s těmito podmínkami

x