Sázka na ropu

Situace kolem ropy se v posledních dnech poměrně uklidnila. Zatímco akciové trhy trpí obavami z recese či dluhovou krizí a zlato se přidalo se svou výraznou korekcí, ropa pokles v posledních týdnech téměř nezaznamenala. V Libyi mezitím došlo k politickému zvratu, diktatura je pravděpodobně již minulostí a Libye již obdržela i křeslo v OSN. Těžba a export ropy tak může brzy opět začít. Experti odhadují, že ještě do konce roku se začne těžit 350 až 400 tisíc barelů denně. To bude každopádně nutné, protože jiné příjmy nebude mít Libye prozatím k dispozici.

Zajímavé také je, že se spread dvou nejobchodovanějších typů ropy Brent a WTI nadále drží na historicky velmi vysokých úrovních. Zatímco ta „dražší“ a kvalitnější, v USA obchodovaná WTI ropa, stojí „pouze“ 84 USD, severomořská Brent ropa se pohybuje stále ještě hluboko v trojmístné oblasti. Jelikož jako důvod pro tento cenový fenomén byla označována především problematika v Libyi, měl by se tento nepoměr alespoň částečně redukovat. Pro cenu Brent ropy by tedy měla být tendence klesající.

Pro tento scénář je vhodnou investicí Reverse Bonus certifikát od DZ Bank, který je vztažen právě na Brent ropu a je splatný v polovině května 2012. Případný výnos certifikátu tedy splní i daňový test. Podmínkou pro bonusový výnos je, aby cena ropy Brent nevyšplhala do splatnosti certifikátu nad 135 USD. V takovém případě by emitent vyplatil investorům výnos ve výši 25 % p.a. Tomuto scénáři nahrává i fakt, že v průběhu dubna, kdy se ještě svět díval sebevědomě dopředu a eurokrize či strach z recese byli ještě daleko před námi, se Brent ropa dokázala vyšplhat „pouze“ na 127 USD. Ani v této době by tak výnos certifikátu nebyl ohrožen.

autor:
Publikováno: 01.11.2011
Označení: BBI-RSS   


Partneři

logo BBI CLASSIC

Best Buy Investments, a. s.
Balbínova č.p. 22
120 00, Praha 2 - Vinohrady Czech Republic

Tel.:+420 221 590 111
E-mail: kontakt@bbi.cz

Newsletter

Odebírat novinky

* povinné údaje

v souladu s těmito podmínkami

x