Šance na výnos díky neprofitabilitě

Světová nadprodukce v ocelářství se zhoršuje a zisky se vypařují. Reverse bonusy na nalomené oceláře jsou nyní ideální volbou.

 

O důležitosti oceli není žádných pochyb, ipřes slábnoucí světovou ekonomiku produkce oceli loni vzrostla o 1,2 % na 1,55 mld. tun. Důležitost však neznamená vždy finanční úspěch. Ocelářství funguje na mikroskopických maržích vedle kterých i aerolinky vypadají jako zlatý důl profitability, což je nejzřejmější především v Evropě. Největším aktuálním problémem je nadprodukce. Produkce roste i po finanční krizi, ačkoli spotřeba v Evropě činila v roce 145 mil. tun v roce 2012, což je o 30 % méně než před krizí a poptávka nadále klesá.

Dalším problémem jsou nebesky vysoké mzdové náklady, především díky silným odborů a státnímu tlaku. Také energie jsou stále značně nákladné. Naděje na zlepšení řízení kapacit není příliš velká, protože pravděpodobnost většího uzavírání fabrik je minimální. A expanze čínského ocelářství dále tlačí na snižování marží. Dalším problémem je, že oceláři musí nakupovat železnou rudu defacto za spotové ceny na volatilním trhu a trh s future kontrakty není rozvinutý s malými objemy a mizernou likviditou, takže je téměř nemožné si zajišťovat ceny železné rudy. Snad již posledním problémem jsou silní kupci oceli jako automobilky, se kterými se dá velmi těžko vyjednávat, takže potenciál pro růst marží téměř neexistuje.

Zdá se, že evropští oceláři musí nyní volit mezi radikálním uzavíráním fabrik nebo pomalou smrtí, i když svět stále potřebuje hodně oceli, tak zase né až tolik, kolik jí oceláři nabízí.

ThyssenKrupp

Německá ocelářská společnost zůstává sedět na fabrikách v USA a Brazílii. Tyto ztrátové zaoceánské podniky jsou dalším důvodem k mnoha předchozím, proč není zatím žádné světlo na konci tunelu a i třetí čtrvtletí je beznadějně ztrátové. Ztráta 283 mil. eur je značným propadem z loňského zisku ve výši 390 mil. eur. A od začátku roku ztráta již dosahuje téměř jedné miliardy eur. A i to je jeden z problémů navíc. Dále je tu zadlužení ve výši 5,32 mld. eur. Vlastní kapitál je tak pouze již na úrovni osmi procent a objevují se plány, jak navýšit vlastní kapitál, pomoc se hledá i u hedge fondů.

V minulých měsících kurz akcie profitoval na spekulacích o prodeji zámořských fabrik. Nyní, když se žádný obchod nepodařilo uzavřít, začíná investorům docházet trpělivost a aktuálně dochází k testování od dubna stávajícího rostoucího trendu na hranici kolem 17,75 eur.

Ztroskotaný prodej, navyšování kapitálu a nyní ještě navíc i vyšetřování podezření z nelegálních kartelových cenových dohod - ThyssenKrupp čekají nelehké časy. Ideální načasování pro vstup do Reverse bonus certifikátu od Goldman Sachs, který nabízí do března 2014 bonusový výnos kolem 10 procent (=20 % p.a.) při ochraně proti růstu téměř 25 procent. Navíc při velmi solidní nadhodnotě kolem pěti procent nabízí certifikát další 1:1 participaci na propadech pod bonusovou úroveň na 14 eurech.

autor: Jaroslav Brzoň
Publikováno: 04.09.2013
Označení: BBI-RSS   DE000GT3YRD2   


Partneři

logo BBI CLASSIC

Best Buy Investments, a. s.
Balbínova č.p. 22
120 00, Praha 2 - Vinohrady Czech Republic

Tel.:+420 221 590 111
E-mail: kontakt@bbi.cz

Newsletter

Odebírat novinky

* povinné údaje

v souladu s těmito podmínkami

x