Rusko v neklidné době

Bonus certifikáty pod drobnohledem
 
Rusko je aktuálně dobře rozjeté, na ruském akciovém trhu to vypadalo ještě před několika týdny naopak spíše na "krach", nicméně došlo k razantnímu odrazení od dna a během jediného měsíce povyskočil ruský akciový index RDX o více než 10 procent. Prochází tak opačným vývojem než "akcie" ruského národního fotbalového mužstva, které silně vstoupilo do evropského šampionátu, ale nakonec došlo ke "krachu" již ve skupině. Jediné, co tak za sebou Rusko na šampionátu zanechalo je několik desítek zatčaných hooligans po střetu ruských a polských "fanoušků".

Protesty v zemi
Kvůli těmto posledním událostem zůstalypoliticky důležité zprávy z Ruska ve druhé řadě. Upozornil na ně tak především transparent jednoho z fotbalových fanoušků přímo na stadionu, na kterém stálo "Zastavte Putina a KGB". V zemi se formuje čím dál více se rozrůstající opozice, která se s novým vítězstvím ve volbách a tím také spojeným návratem Vladimíra Putina do Kremlu, nehodlá smířit.
Desítky tisíc protestujících proti Putinovi se sešlo v úterý, i přes zpřísnění zákonu o sdružování občanů. Desítky tisíc občanů tak vyšlo do ulic a hlasitě požadovaly odstoupení Putina. Ruský prezident se tímto však nenechal nijak zaskočit a poslal proti demonstrantům do ulic Moskvy kolem 12.000 příslušníků.

Slabá performance
V následujících týdnech se Putinovi patrně nepodaří vnést do země opět klid. Hrozí tak těžké časy, které se patrně podepíší i na burze. Index RDX, který je kotován na vídeňské burze a obsahuje 15 ruských společností, které jsou obchodovány jako ADR či GDR v Londýně, za předchozí tři měsíce upsal okolo 18 procent. Pro srovnání problémy soužená Evropa ve vyjádření indexem EuroStoxx 50 upsala za stejné období kolem 12 procent.
Před několika měsíci jsme se zabývali způsobem, jak optimálně uchopit investici do Ruska. Dali jsme nakonec přednost bonus certifikátům před open-end indexovými ceritfikáty či ETF. Vedle nepokojů má totiž na Rusko negativní dopad i ochlazení poptávky po ropě. Je známo, že Rusko je závislé na vývozu ropy a plynu a právě cena ropy v posledních týdnech značně opadla kvůli obavám z ekonomického ochlazení v důsledku eurokrize. Z těchto důvodů ani dnes nejsou indexové certifikáty či ETF vhodnou investiční možností.

Používat stoploss
Naše dřívejší investiční doporučení tedy směřovalo k bonusovým certifikátům, po dvou ziskových rolování došlo ke zmíněné silné 18-procentní korekci avšechny tři aktuálně držené emise od RBS se tak propadly do výraznějších ztrát. Díky tehdejší volbě odstupu od bariér kolem 30 procent však nedošlo zatím k potřebě vystupovat z těchto pozic, naopak díky tomu, že zbývají do splatnosti již pouze tři měsíce, narostla nadhodnota z tehdejších 5 procent na současných 15, což snížilo relativní propad ve srovnání s indexem o celých 10 procent. Nadhodnota je tedy již velmi vysoká, proto nelze další vstup do těchto investic doporučit. Přesto se ale vyplatí v emisích ještě setrvat a to nejen kvůli zbývajícímu bonusovému výnosu, které u všech emisí přesahují 50 procent p.a. Opční modely na Bloombergu nám naznačují, že především zaříjové emise jsou velmi defenzivně oceněny, emise AA4C2D, která aktuálně stojí 15,55 EUR by dle modelu měl při aktuální volatilitě stát 16,20 EUR a emise AA3ZSC místo stavájících 15,63 EUR dokonce už 16,45 EUR. Tzn., že aktuální ocenění těchto krátkých emisí počítá s podstatně vyšší volatilitou, než která aktuálně zmítá ruský index, z tohoto pohledu by byl prodej za aktuální ceny nevýhodný i přes již tak vysokou nadhodnotu.
Ale právě kvůli již 15-procentní nadhodnotě musí investoři bonusy neustále sledovat. Jakmile by index RDX propadl pod své minimum z předchozího měsíce na 1.224,81 bodech, musí být pozice uzavřeny. I tak by časová hodnota obsažená v down-and-out put opci mohla ještě dopomoci k dalšímu navýšení nadhodnoty certifikátu, aby se dalo i přes další poklesy indexu vystoupit z pozice se ziskem, obzvláště při aktuálním defenzivním ocenění zářijových emisí.

autor: Jaroslav Brzoň
Publikováno: 20.06.2012
Označení: BBI-RSS   DE000AA3ZSC6   DE000AA4C2D8   DE000AA4C2H9   


Partneři

logo BBI CLASSIC

Best Buy Investments, a. s.
Balbínova č.p. 22
120 00, Praha 2 - Vinohrady Czech Republic

Tel.:+420 221 590 111
E-mail: kontakt@bbi.cz

Newsletter

Odebírat novinky

* povinné údaje

v souladu s těmito podmínkami

x