Rusko stále patří do každého portfolia

Bonusové certifikáty jsou nejlepší volbou.
Ještě to není ani 14 let, co se Rusko potýkalo s hlubokou krizí, tenkrát nedokázalo splatit část svých dluhů a stálo před státním bankrotem. Záchranu přinesl právě Vladimir Putin, který byl v roce 2000 zvolen prezidentem a postaral se o politickou stabilitu. Na pomoc tenkrát přispěchaly i rostoucí ceny ropy a plynu, které se postaraly o miliardové divizové příjmy a stabilizovaly tím státní finance.
I dnes určuje Putin politický vývoj Ruska. Demokracii dle západního formátu však postrádá Rusko dodnes. Prosincové volby do parlamentu byly označeny za ani férové, natož svobodné. Kreml však zastává jiný názor, ruští politici hovoří o demokratických a spravedlivých volbách. Nezávisle na tom je ale jisté, že demokracie v Rusku dělá pokroky, čemuž odpovídá i výsledek voleb. Putinova strana to dotáhla "pouze" na 49,7 procent hlasů. Dříve strana vládla s pohodlnou dvoutřetinovou většinou. Ekonomika Ruska se ukazuje v silné podobě. V roce 2011 HDP narostlo o 3,4 procenta a i letos je očekáván růst okolo tří procent. Velmi pozitivně navíc vnímáme vývoj jednání o vstupu Rusko do WTO. Sice ještě není nic jistého, ale pozitiva případného vstupu Ruska do WTO vidíme ve značném rozšíření volného obchodu, další deregulaci a privatizaci, či zvýšení konkurence a produktivity. Rusko by se také patrně opět stalo atraktivnější investiční destinací, především evropské společnosti by určitě využily relativně levnou a vzdělanou pracovní sílu.
Rusko bohužel trpí nedostatečnou hospodářskou diverzifikací. K tomu neprospívá ani právní nejistota a stále vysoká míra korupce. To vše brání větším zahraničním investicím. Energetický sektor se tak stále stará o čtvrtinu všech exportů. Kvůli tomu neudivuje, že i ve vývoji mnoha ruských akciových indexů udávají směr velké ruské energetické koncerny. Například index RTS je tvořen ze 40 procent pouze dvěma tituly Lukoil a Gazprom.
Jelikož je Rusko silně závislé kvůli poptávce po energii na vývoji světové ekonomiky, jsou určitě krátkodobější bonusové certifikáty vhodnější investiční volbou, než dlouhodobé investice do indexů ať už přes certifikáty, ETF či jiné fondy. Pro stavbu bonusových certifikátů se využívá zatím výhradně pouze index RDX z vídeňské burzy. Tento index se stává pouze z akcií, které jsou obchodované jako ADR a GDR na londýnské burze. Propočítávám je v eurech, přesto je zde nepřímé měnové riziko vůči ruskému rublu. Kurz ADR i GDR se odvíjí od kurzu akcií na moskevské burze, kde jsou kotovány v domácí měně.
Již dříve jsme doporučovali bonusové certifikáty na RDX od banky RBS, které i nyní nabízejí stále nejlepší podmínky. Při splatnosti do září letošního roku a ochraně téměř 30 procent (bariéra na 1.100 bodech) vyplatí při neporušení této bariéry certifikát výnos minimálně téměř 15 procent p.a. Certifikát navíc neobsahuje cap, takže v případě silnější růstu participuje investor dále jedna ku jedné.

autor: Jaroslav Brzoň
Publikováno: 14.02.2012
Označení: BBI-RSS   DE000AA3ZSC6   


Partneři

logo BBI CLASSIC

Best Buy Investments, a. s.
Balbínova č.p. 22
120 00, Praha 2 - Vinohrady Czech Republic

Tel.:+420 221 590 111
E-mail: kontakt@bbi.cz

Newsletter

Odebírat novinky

* povinné údaje

v souladu s těmito podmínkami

x