Ropy je aktuálně dostatek

Zastavení produkce a krize v Sýrii ženou ropu vzhůru.

Práce na ropných polích v Severním moři, které si vyžádaly pozastavení produkce a konflikt v Sýrii vytlačili cenu ropy Brent vzhůru. Přitom jak Mezinárodní Energetická Agentura (IEA), tak OPEC snížili své prognózy ohledně poptávky po ropě v následujícím roce. IEA počítá s nárůstkem o 870.000 barelů denně, nicméně předtím odhadovali ještě o 400.000 barelů více.

Ropa je tendenčně přezásobena

 

Dle IEA produkuje OPEC aktuálně 31,4 milionu barelů denně, spotřebuje se však "pouze" 31 milionů barelů. Potrženo, sečteno by tedy měl být ropný trh přezásoben. To, že ropa zatím neklesá je způsobeno výše zmíněnými faktory, střednědobě se však další důvody k růstu hledají jen těžko.

Ropa Brent - zajímavý graf

Po prolomení pod dlouhodobý růstový trend, který trval od roku 2009, se ropa propadla až pod hranici 90 USD za barel. Od této úrovně se ropa odrazila až do oblasti 200-denního klouzavého průměru, odkud by mohl krátkodobý růstový trend přetrvat až do hranice odporu na 120 USD, či dokonce až k maximům z března 2012 na 126 USD. Z aktuálního pohledu na vývoj ceny ropa, která i přes růst téměř všech tříd aktiv již stagnuje je pravděpodobnější, že střednědobě ropa nabere spíše negativní trend. Pouze v případě překonání hranice 126 USD negativní scénář zaniká.

Reverse Bonus na ropu

Jako ideální investice do tohoto prostředí se jeví reverse bonus od Commerzbank, který v případě, že ropa do poloviny prosince letošního roku nepřekoná hranici 140 USD vyplatí velmi štědrý bonusový výnos ve výši 18 procent p.a. a to při minimální nadhodnotě. Jedinou nevýhodou je, že kvůli capu vyšší výnos již není ve hře, nicméně vzhledem k výši ochrany, ktátké doby do splatnosti a zanedbatelné nadhodnotě stojí takový bonus za tuto jedinou oběť.

autor: Jaroslav Brzoň
Publikováno: 07.09.2012
Označení: BBI-RSS   DE000CK88PG0   


Partneři

logo BBI CLASSIC

Best Buy Investments, a. s.
Balbínova č.p. 22
120 00, Praha 2 - Vinohrady Czech Republic

Tel.:+420 221 590 111
E-mail: kontakt@bbi.cz

Newsletter

Odebírat novinky

* povinné údaje

v souladu s těmito podmínkami

x