Řekové cpou peníze do slamníku

Řečtí voliči zřejmě velmi brzy pochopili, co je může potkat. Za poslední půlrok vybrali z bank přes 25 miliard eur. Bojí se státní kontroly peněžních toků. Kyperský scénář v podobě zákazu výběru vyššího obnosu z bankomatu a znemožnění posílání peněz do zahraničí není úplně nereálný.

Stoupenci řeckého premiéra Tsiprase patrně nemají na účtech mnoho hotovosti. Když posloucháme jeho slova o tom, jak špatně je nastavena půjčka Řecku, není se čemu divit. Ochota k dalším reformám je nízká a věřitelé pomalu ztrácejí trpělivost. Jedno je přitom jasné. Podmínky neurčuje dlužník, ale věřitel – v řeckém případě tedy především Mezinárodní měnový fond a Evropská centrální banka.

Pokud se reformy nebudou řeckému premiérovi líbit, tak o nich vyhlásí referendum. Výsledek pak lze snadno předpokládat. Řecká ochota k utahování opasků se blíží nule. To znamená, že zřejmě jakékoli snahy o reformy odmítnou. Nicméně kalendář splátek dluhu je neúprosný.

  • 5. 2015 – 774 milionů eur MMF
  • 6. 2015 – 310 milionů eur MMF
  • 6. 2015 – 348 milionů eur MMF
  • 6. 2015 – 581 milionů eur MMF
  • 6. 2015 – 348 milionů eur MMF; v tento den musí ještě splatit ECB úroky z dluhopisů ve výši 85 milionů eur
  • 6. 2015 – konec čtyřměsíční dohody o odložení záchranného programu

Řecký ministr financí má opravdu nabitý program a bez dohody z věřiteli země bude muset vyhlásit bankrot. Co potom? Klasický scénář: zavřené banky a příprava na víkendový přechod k vlastní měně.

Na peloponéském poloostrově mají možná někde tajné místo pro plán B. Tedy místo, kde jsou ukryty drachmy, připravené pustit do oběhu.

Řečtí občané patrně tuší, že tato situace může nastat, a proto ve velkém objemu luxují svá konta. Od 20. listopadu loňského roku zmizelo z depozit řeckých bank 24 miliard eur. Kdo by se také divil, kyperský scénář je možná blíž, než se zdá a kdo bude mít peníze jinde než v Řecku, vyhraje. Na Kypru došlo před zdaněním majetku k omezení výběru hotovosti z bankomatu (na max. 300 eur) a zákazu převodů větších sum (20 tisíc eur) do zahraničí.

Tento scénář je sice nepravděpodobný, ale není vyloučený. Záleží na tom, co Tsiprasovi lidé vymyslí, aby nebyly volební preference Syrizy v ohrožení. Zřejmě ale zvolí cestu tanečků okolo dluhu. Tak aby se řecký volič „nažral“ a dluh zůstal celý. Budeme svědky hry na to, kdo z cesty uhne dřív. Nakonec uhnou oba – a oba to také maximálně poškodí. MMF a ECB poskytnou Řekům další finance. Jinými slovy půjčí Tsiprasovi další peníze na splátku nesplatitelného a dluh dál poroste do nebe. Věřitelé stále mají dost sil na to, aby bublinu řeckého dluhu dále přifukovali a důsledek prasknutí byl pro tamní veřejnost ještě větší. Kdo s penězi uteče, vyhraje.

Čas nyní Řecko tlačí, půjčka od MMF ve výši 0,75 mld. eur je splatná již 12. května. A zatím stále není jisté, zda Řecko bude schopné splatit. Nicméně den před touto splatností bude další setkání EU.

Předpokládáme, že v tomto termíny ještě dojde k dalšímu dočasnému řešení, což by mohlo dočasně nakopnout řecký akciový trh. Pro odvážné se tak nabízí krátkodobý anticyklický vstup do pákového certifikátu (páka 3:1) na řecký akciový index FTSE ATHEX Large Cap od Deutsche Bank.

autor: Jaroslav Brzoň
Publikováno: 29.04.2015
Označení: investicni doporuceni kapitalove trhy   


Partneři

logo BBI CLASSIC

Best Buy Investments, a. s.
Balbínova č.p. 22
120 00, Praha 2 - Vinohrady Czech Republic

Tel.:+420 221 590 111
E-mail: kontakt@bbi.cz

Newsletter

Odebírat novinky

* povinné údaje

v souladu s těmito podmínkami

x