Opční strategie na komoditní a měnová ETF podle COT

Další nová strategie pracuje s tzv. COT (Commitments of Traders), což je ukazatel, který nám říká, jaké pozice a v jaké výši mají na komoditních a měnových trzích otevřené spekulanti a zajišťovatelé.

 

Optimální investice: 10 % portfolia
Cílový výnos: 15 % p.a.
Investiční profil: Vyvážený
Investiční horizont: Střednědobý
 
Další nová strategie pracuje s tzv. COT (Commitments of Traders), což je ukazatel, který nám říká, jaké pozice a v jaké výši mají na komoditních a měnových trzích otevřené spekulanti a zajišťovatelé.
 
Tato nová strategie přichází se zajímavou diverzifikací, jelikož je postavena na jiných třídách aktiv než většina našich ostatních strategií a navíc na principu, který zcela ignoruje, zda je trh rostoucí či klesající. Pro princip vstupu  je využívána predevším COT analýza, která se dá aplikovat na komodity a měny. Nejrozumnější možnost pro uchopení této strategie jsou opční výpisy out of the money a opční spready na komoditní a měnová ETF. Oproti futures spreadům to má několik výhod. Lze tak lépe omezit riziko, obchod se dá řídit (nemusíme ihned brát ztrátu - pozice lze rolovat). Dále pak nižší poplatky a hlavně lze takto uchopit mnohem více obchodních příležitostí než v případně klasických komoditních spreadů.

COT

Na následujícím konkrétním příkladu jedné COT analýzy si ukážeme fungování strategie, konkrétně na australský dolar.
 
Kdykoli za poslední 3 roky došlo ke zredukování pozic spekulantu i hedžerů k blízkosti tržně neutrálního stavu (vyrovnanosti long i short pozic) nebo dokonce ke stavu, kdy spekulanti byly short a hedžeři long, došlo k následnému posílení australského dolaru.
 
V takové fázi jsme i nyní, což by dle COT byl jasný signál k nákupu. Z fundamentálního pohledu je ale australský dolar značně nalomený, snižuje se úrokový diferenciál vůči euru a dolaru, stejně tak vysoká závislost exportu na Číně není v aktuální době zrovna výhodou z pohledu posilování australské měny. Proto v tomto ukázkovém případě nebudeme vstupovat ve výraznější váze. Nicméně ve vyhledávání příležitostí na měnových či komoditních trzích budeme pokračovat a postupně tuto strategii s jasnými diverzifikačními benefity zařadíme do našich portfolií.
 

autor: Jaroslav Brzoň
Publikováno: 21.07.2013
Označení:


Partneři

logo BBI CLASSIC

Best Buy Investments, a. s.
Balbínova č.p. 22
120 00, Praha 2 - Vinohrady Czech Republic

Tel.:+420 221 590 111
E-mail: kontakt@bbi.cz

Newsletter

Odebírat novinky

* povinné údaje

v souladu s těmito podmínkami

x