Nízké ceny benzínu vydrží maximálně do léta

V posledních týdnech nás média doslova „zasypala“ problémy ruské ekonomiky, potažmo vývojem kurzu ruského rublu. Jakoby se skoro až zapomnělo, že za nevlídnou situací, která dnes panuje v Rusku, nemohou jenom sankce EU, ale také vývoj ceny ropy. Ropa spadla z úrovně sto dolarů na polovinu a „přešlapuje“ okolo hodnoty 50 dolarů za barel. Budou ceny ještě nižší? A jak se to projeví na cenách pohonných hmot? 

Ceny benzínu 

Většinu čtenářů ve skutečnosti propad cen ropy vůbec nezajímá, protože ji reálně neobchodují. Je především zajímá jejich peněženka, kterou každý měsíc řádně „ztenčují“ výdaje za pohonné hmoty. Dnes můžeme nakoupit benzín a naftu v průměru za 30 Kč a ceny dále padají. Dokonce se na území ČR dají najít i takové čerpací stanice, kde se dá litr naturalu natankovat i za 26 korun. To už jsme tady dlouho neměli.

Tak laciný benzin! Levné pohonné hmoty dokonce stlačují níže všechny ceny a tak, i přes všechny snahy ČNB, se zřejmě letos dočkáme několikaměsíční deflace. Jak se bude ale cena benzinu a nafty vyvíjet dále? Zřejmě si takto nízkých cen pohonných hmot dlouho neužijeme. Čerpací stanice velmi opožděně reagují na snížení cen ropy, zatímco reakce na zvýšení cen je vždy velmi rychlá. Zjednodušeně řečeno, aby došlo k dalšímu zlevnění benzinu, tak by ropa musela zamířit někam k 40 dolarům za barel a tam delší dobu zůstat. Pro motoristy by byl nejpříjemnější scénář takový, že se ropa bude celou zimu a jaro pohybovat někde mezi 50 a 40 dolary za barel. Průměrné ceny pohonných hmot by tím poklesly někam k 28 korunám za litr. Dlouhodobě to ale není udržitelné. Za prvé, při takto nízkých cenách se v podstatě nevyplatí těžba ropy u nákladnějších těžebních technologií, jako je těžba na Sibiři nebo těžba z břidlic. Za druhé, s počátkem léta a vrcholem motoristické sezóny na severní polokouli, vždy přichází zvýšená poptávka, a ta cenám ropy významně „pomáhá“. Nejpozději v létě tak přijde zdražení, jak ropy, tak dalších pohonných hmot. 

Krátkodobý hazard vystřídá růst

Dlouhodobě je tedy ropa na těchto úrovních neudržitelná. Jak na tom vydělat? Rozhodně bychom vám nedoporučovali krátkodobě spekulovat na pokles nebo růst. Dnes je v ropě zainvestovaný opravdu velký objem spekulativního kapitálu, a to z této komodity dělá velmi nestabilní investici. Považujeme krátkodobou investici v řádu několika dnů za hazard. Něco jako když v kasinu hrajete červená-černá. Tímto způsobem by investoři neměli spravovat svůj majetek. Kdo ale věří v postupný návrat k 70-80 dolarům za barel může zvolit několik strategií.

Jak investovat

Asi tou nekonzervativnější metodou je nákup norské koruny. Vývoj kurzu norské koruny, jak můžete vidět z grafu, je totiž silně navázán na vývoj cen ropy. Zároveň je ale tato měna velmi stabilní. Norsko má obrovské rozpočtové přebytky a předpoklad, že by se dostalo do jakýchkoli problémů, je velmi nepravděpodobný. S rostoucí cenou ropy by se měla i norská koruna navrátit na své původní kurzovní hodnoty. 

Vývoj cen ropy a Norské koruny

Dalším, poněkud riskantnějším způsobem, jak uchopit tuto investici, je obchodování certifikátů či ETF kopírující vývoj akciového koše ropných společností. Nevýhodou je, že takový akciový koš nekopíruje přesně vývoj ceny ropy, ale je ještě ovlivněn celou řadou jiných faktorů. 

Jinou, vzdálenou možností, jak investičně uchopit stabilizaci na trhu s ropou, je prostřednictví ETF na akcie těžařů uhlí a tomu se budeme věnovat v dalším článku.

 

Za tým Best Buy Investments

Jaroslav Brzoň,

Chief Investment Officer BBI

autor: Jaroslav Brzoň
Publikováno: 06.03.2015
Označení: investicni doporuceni kapitalove trhy   BBI-RSS   


Partneři

logo BBI CLASSIC

Best Buy Investments, a. s.
Balbínova č.p. 22
120 00, Praha 2 - Vinohrady Czech Republic

Tel.:+420 221 590 111
E-mail: kontakt@bbi.cz

Newsletter

Odebírat novinky

* povinné údaje

v souladu s těmito podmínkami

x