MISPRICING NA TŘETÍ A OPĚT BEZRIZIKOVÝ ZISK 2,79 % za dva týdny

Chybně oceněný bonus certifikát od UBS na švédský index OMX jsme úspěšně zužitkovali i potřetí!

O bonus certifikátu na švédský index OMX 30 jsme psali v minulosti již dvakrát. Poprvé na jaře roku 2012, kdy UBS špatně zaúčtovala do konstrukce půlroční best-in opci a umožnila nám tak poprvé na této chybě vydělat.

Švédský index OMX 30

 

I přestože si UBS rychle svou chybu uvědomila a ocenění opravila, tak stejně menší chyba ve výši zhruba 2,5 % přetrvala i nadále. Nemělo však smysl držet certifikát dalších dva a půl roku do splatnosti kvůli takto malé chybě.

Ocenění certifikátu jsme tedy po zbytek doby do splatnosti monitorovali. V květnu letošního roku jsme se rozhodli využít tento certifikát podruhé v rámci naší soutěže "Hledáme investiční mozek", která nám nakonec přinesla další velmi schopnou posilu do našeho týmu.

Na konci září letošního roku pak přišel rozhodný den certifikátu, na což jsme čekali pro třetí a poslední využití tohoto papíru. Šli jsme si tedy opět pro bezrizikový výnos do našich portfolií v konkrétní výši 2,79 % za pouhé dva týdny (=cca 88 % p.a.).

Ta menší chyba v ocenění totiž přetrvala až do splatnosti. Proto jsme se dva týdny před vyplacením certifikátu rozhodli znovu ho nakoupit a ve stejném objemu prodat (shortovat) ETF s téměř identickým podkladem v podobě indexu MSCI Sweden. Touto konstrukcí jsme si zajistili, že chybu UBS v ocenění certifikátu přetavíme v náš zisk za jakéhokoli tržního rizika.

V plánu jsme měli využít poslední čtyři dny obchodování certifikátu pro jeho postupný nákup za zhruba 2 miliony EUR a proti tomu ve stejném objemu shortovat ETF. První den proběhlo vše podle plánu, ve druhém dnu jsme ale zrealizovali už pouze částečně plánovaný objem, když si UBS našeho záměru povšimla a přestala až do splatnosti tento certifikát kotovat.

Takže se nám podařilo vybudovat pouze zhruba čtvrtinu původně plánovaného objemu. Nicméně celý obchod proběhl dále již dle našich představ a výsledkem tak byl bezrizikový zisk 2,79 % za dva týdny.

 

za tým BBI

Jaroslav Brzoň

Chief Investment Officer BBI

autor: Jaroslav Brzoň
Publikováno: 31.10.2014
Označení: investicni doporuceni kapitalove trhy   BBI-RSS   


Partneři

logo BBI CLASSIC

Best Buy Investments, a. s.
Balbínova č.p. 22
120 00, Praha 2 - Vinohrady Czech Republic

Tel.:+420 221 590 111
E-mail: kontakt@bbi.cz

Newsletter

Odebírat novinky

* povinné údaje

v souladu s těmito podmínkami

x