Měnová šance s pákou i garancí

Aktuální posílení eura i přes značné problémy eurozóny a Navzdory všech problémů eurozóny nabízí aktuální posílení eura a postupné obdourávání závislosti čínské měny na americkém dolaru, ideální tržní timing pro investice, které jsou vázané na posilování čínské měny vůči euru.

 


Čína se stala druhou největší ekonomikou světa, je současně největším světovým exportérem, největším vlastníkem devizových rezerv a velmi důležitým příjemcem taků zahraničních investic. MMF očekává, že do roku 2016 bude v Číně vytvořena třetina globálního hospodářství.

Tento ekonomický rozmach vede mimo jiné k tomu, že se čínská měna stává mezinárodně stále významnější. Rovněž čínská vláda započala prozatím pozvolný proces internacionalizace čínské měny a dochází tak k postupnému uvolňování měnového kurzu. Za tímto účelem vznikne v Šanghaji bezcelní zóna, ve které dokonce dojde k úplnému uvolnění yuanu. Doposud je měnový kurz stále velmi přísně kontrolován a jeho hodnota se oficiálně stanovuje každý den.

I když postupně dochází k uvolňování tohoto oficiálního kurzu, je tento princip pořád velmi vzdálený od bežného principu sta-novení kurzu u volně směnitelných měn, kde je kurz vždy výsledkem nabídky a poptávky. Tento princip je západním světem stále kritizován, protože Čína tímto způsobem udržuje svoji měnu podhodnocenou, což zlevňuje čínské exporty a současně omezuje konkurenceschopnost ostatních zemí. V plánované bezcelní zóně v Šanghaji si tak chce čínská vláda otestovat úplné uvolnění měnového kurzu. Ovšem uvolnění měnového kurzu může být i výhodné. Čína by se mohla zbavit závislosti na americkém dolaru, obchody by pak mohly probíhat přímo v yuanech. Čína již nyní má gigantické dolarové rezervy.

Na trhu strukturovaných produktů je již téměř rok garantovaná emise, která nabízí pákovou participaci ve výši 1,5:1 na posilování yuanu vůči euru. Po posledním posílení eura upřednostňujeme nyní emise cílené proti euru, dříve jsme preferovali emise cílené proti dolaru. Navíc je emise pod nominální hodnotou, takže garantuje do splatnosti dokonce i jistý minimální výnos ve výši kolem 1,5 % p.a., což je v době nulových úrokových sazeb příjemná jistota, ke které navíc dostáváte i možnost pákově participovat na budoucím posílení yuanu, což vidíme jako velice pravděpodobný scénář. Zároveň je tato investice určitou pojistkou pro investory, kteří se obávají případného kolapsu jednotné evropské měny.

autor: Jaroslav Brzoň
Publikováno: 16.10.2013
Označení: BBI-RSS   eurcny   


Partneři

logo BBI CLASSIC

Best Buy Investments, a. s.
Balbínova č.p. 22
120 00, Praha 2 - Vinohrady Czech Republic

Tel.:+420 221 590 111
E-mail: kontakt@bbi.cz

Newsletter

Odebírat novinky

* povinné údaje

v souladu s těmito podmínkami

x