Lze ještě vůbec vydělat na uhlí?

Spolu se zvýšeným zájmem o dění okolo ropy nás zaujal trochu jiný sektor, který s tématem také souvisí, a to zatracovaný sektor těžařů uhlí.

Uhlí je komoditou, která je momentálně ze socioekonomických důvodů hodně opomíjená jak laickou, tak i investiční veřejností. Na druhou stranu se držíme hesla, dobrá společnost nemusí znamenat dobrou investici a špatná společnost špatnou investici. Především záleží, za jakou cenu se nakupuje. A právě u některých uhelných společností se v současné době jeví jejich cena jako podhodnocená.

Uhlí, stejně jako většina „těžkých“ komodit, rostlo na základě dlouhodobého býčího trendu, který vrcholil v roce 2011. Od té doby klesá. Z 80 USD na dnešních necelých 55 USD. Stejně tak klesají i akcie uhelných těžařů. Indexové ETF se symbolem KOL stálo ještě v roce 2011 50 USD a do léta 2014 klesl na 13 USD, což se zdálo už jako zajímavá cena.

Do toho se ale přidaly 2 důležité faktory, které umocnily paniku na akciích uhelných těžařů. Klesající ropa a posilující dolar. Klesající ropa s sebou stahovala všechny energetické substituenty, včetně uhlí. 

Americké uhlí v Evropě

Posilující dolar již delší dobu ničil byznys americkým těžařům, kteří měli v zastoupení indexu vliv. A nebyl to jen on. Právě v USA začala revoluce břidlicové těžby plynu a ropy, která zatraktivnila využití této komodity jako energetického zdroje a nejvíce ukusovala z koláče právě na úkor uhlí. Američtí těžaři uhlí si tak museli hledat nová odbytiště. Našli je paradoxně v Evropě, která je sice známá svou „zelenou rétorikou“, na druhou stranu ale nelze vyloučit uhlí z energetického mixu ze dne na den.  V konečném důsledku tyto regulativní „hrátky“ zdražily evropské dodavatele, nastal prostor pro dovoz uhlí, a tím vznikla také šance pro americké těžaře.

Jejich problémem se ukázal neustále posilující dolar, který tyto dovozy prodražil. Američtí těžaři přestali být v čase konkurenceschopní a jejich akcie se zhroutily. Od července 2014 se propadl index Dow Jones U. S. Coal Index o více než třetinu. Američtí těžaři pak stáhli dolů ETF KOL, a ten se propadl z 19 USD na 13 USD.

Odepsané uhlí?

Musíme si ale uvědomit další fakta. Uhlí jako světová energetická komodita rozhodně odepsané není. Pořád jde o relativně levný zdroj energie. Rozvíjející se státy jako Čína, Indonésie nebo Indie budou preferovat ekonomický rozvoj před ekologií. V samotném ETF KOL nalezneme 33 akcií z různých koutů světa. Kromě USA zde máme zástupce z Austrálie, Číny, Thajska, Indonésie anebo Polska. Uhelné akcie jsou právě kvůli špatné náladě, trvající už přes 4 roky, relativně podhodnocené a častokrát se obchodují pod hodnotou vlastního kapitálu.

Pokud by se situace na trhu energetických komodit stabilizovala, nebo by dokonce začaly růst, ze střednědobého hlediska se na jejich akciích můžou realizovat slušné zisky. Vzpomeňme, že ropa od léta ztratila polovinu své hodnoty, ale uhlí, měřeno americkým Thermal Coal CAPP indexem, se propadlo z 60 USD v létě 2014 na 45 USD v lednu 2015. V únoru už se vrátilo na 53 USD.  Jinak řečeno, uhlí je od léta o více než 10 % níže, ale akcie uhelných společností téměř o 30 %. Zde vidíme určitou neefektivitu na trhu.

Jak investovat

Na druhou stranu jsou tady přetrvávající rizika, posilující dolar a také situace okolo ropy, která by se mohla podívat na nová lokální minima. Pokud by ropa WTI klesla pod 40 USD, může nastat silná panika akcií energetických společností a nová příležitost pro nákup ETF KOL. Tuto situaci stále analyzujeme a monitorujeme.

 

Za tým Best Buy Investments

Jaroslav Brzoň,

Chief Investment Officer BBI

 

 

autor: Jaroslav Brzoň
Publikováno: 19.03.2015
Označení: investicni doporuceni kapitalove trhy   BBI-RSS   


Partneři

logo BBI CLASSIC

Best Buy Investments, a. s.
Balbínova č.p. 22
120 00, Praha 2 - Vinohrady Czech Republic

Tel.:+420 221 590 111
E-mail: kontakt@bbi.cz

Newsletter

Odebírat novinky

* povinné údaje

v souladu s těmito podmínkami

x