Levný Microsoft s potenciálem 30% růstu k férové ceně

Ačkoliv se Microsoft může zdát jako akcie, která se nikam nehýbe, dle našeho názoru se jedná o velmi zajímavou „value play“.


 
Microsoft totiž posledních deset let kontinuálně zvyšuje tržby, provozní i čistý zisk. I přes vysokou konkurenci na poli mobilních zařízení si Microsoft udržuje téměř monopolní podíl v oblasti operačního systému pro PC a notebooky. V rámci propojení s výrobcem mobilních telefonů Nokia se dále posouvá i do rostoucího odvětví mobilních zařízení. Zde by měl rozšířit svoji působnost i díky očekávanému operačnímu Windows 8, který bude přívětivější pro práci na tabletech.Microsoft má stále vysokou konkurenční výhodu v oblasti nástrojů produktivity pro společnosti (MS Office) a operačních systémů (MS Windows). Je aktivní i na poli cloudových služeb (Azure). Dalšími nositeli hodnoty je sektor zábavy, komunikace a vyhledávání (X-Box, Skype, Bing.

Podívejme se nyní, pro jaký scénář je dnes Microsfot oceněn. Současná Enterprise Value (provozní hodnota firmy pro akcionáře i věřitele) se pohybuje na úrovni 163 miliard USD. Dle nás by se férová cena enterprise value měla i při predikci nulového růstu do budoucna pohybovat na 210 miliardách.K této hodnotě docházíme skrze normalizovanou ziskovou sílu Microsoftu diskontovanou skrze WACC.Jak je vidět z obrázku výše, Microsoft právě prochází cyklem investic, kdy volné peněžní toky do firmy jsou nižší než zisky. Ačkoliv zisková marže se dlouhodobě pohybuje na úrovni 30 %, free cash flow marže se na 12ti měsíční bázi pohybují na úrovni 20 % – ale pozitině již ziskovou marži dohánějí. Toto je spjato zejména s cykly uvedení nových verzí software do provozu. Očekáváme, že již v příštím roce FCFF marže doženou ziskové marže.

Při normalizované FCFF marži 30 % a očekávané úrovni tržeb 70 miliard se normalizovaný zisk pohybuje na úrovni 21 mld. USD. Vydělíme li tuto hodnotu dělitelem WACC (na úrovni 10 %), získáme hodnotu perpetuity toku zisků na úrovni 210mld.

Férová cena Microsoftu by tedy měla být o 28 % vyšší (210/163), tj. na úrovni 31.50 USD za akcii.

autor:
Publikováno: 23.11.2011
Označení: BBI-RSS   


Partneři

logo BBI CLASSIC

Best Buy Investments, a. s.
Balbínova č.p. 22
120 00, Praha 2 - Vinohrady Czech Republic

Tel.:+420 221 590 111
E-mail: kontakt@bbi.cz

Newsletter

Odebírat novinky

* povinné údaje

v souladu s těmito podmínkami

x