Japonská korekce

Japonský index Nikkei vymazal během minulého měsíce 17%, zvýšená volatilita přinesla vhodný okamžik ke vstupu přes opční konstrukce.
 

Japonský index Nikkei vymazal během minulého měsíce 17%, což je zhruba polovina zisků od počátku roku. Je zřejmé, že index byl krátkodobě extrémně překoupený a korekce byla tedy velmi zdravá. Spouštěčem výprodejů se stala pravděpodobně extrémně zvýšená volatilita na vládních dluhopisech, když výnosy vládních dluhopisů rychle povyskočily z důvodu zvýšených inflačních očekávání. Guvernér Bank of Japan Kuroda dokázal sice přesvědčit trhy o schopnosti vygenerovat inflaci tištěním, pokračování prudkého nárůstu výnosů vládních dluhopisů by však mohlo způsobit problém bankám v podobně nutnosti přecenit se ztrátou držené dluhopisy a odepsat část kapitálu. To znervóznělo mnohé zahraniční hedge fondy, které vzaly rychlé zisky a začaly se postupně z trhu takticky stahovat, dokud dluhopisový trh nenajde novou stabilitu, k čemuž by do budoucna měla přispět zlepšená rétorika Bank of Japan.  
 
Zajímavějším a zároveň největším zdrojem prodejců byly dle statistiky Tokyo Stock Exchange regionální banky a trusty. To jsou instituce, které drží největší podíl dlouhodobých vládních dluhopisů a jsou obecně zodpovědné za správu penzijních fondů. Je velmi pravděpodobné, že tyto penzijní fondy dosáhly svých cílených alokací v rámci strategického rozložení aktiv a staly se nucenými prodejci. Největší japonský penzijní fond GPIF má například horní hranici držení domácích akcií nastavenu na 17%. Na konci roku 2012 se nacházel podíl domácích akciových titulů na úrovni 13%, což při nárůstu japonských indexů o 50% a poklesů cen dluhopisů automaticky znamená, že by úroveň domácích akcií přesáhla 19.5%.
 
14. června premiér Abe představil finalizovaný návrh prorůstové strategie pro japonskou ekonomiku. Její součástí by mělo být i umožnění agresivnějších alokací v rámci penzijních fondů. Zajímavé je, že ve stejné datum dojde i k obměně několika investičních manažerů GPIF. Jelikož GPIF sedí zhruba na bilionu dolarů, prostor pro kontinuální přiliv nových peněz do akciových fondů je obrovský. V roce 2005 například činila strategická alokace aktiv do akcií u penzijních fondů 25%, tedy dvojnásobek dnešního objemu. Současná korekce se zdá jako zajimavá příležitost pro vstup do japonských akcií, ideálně přes bonusové certifikáty či ETF.
 

autor: Jaroslav Brzoň
Publikováno: 18.07.2013
Označení: BBI-RSS   EWJ.X   


Partneři

logo BBI CLASSIC

Best Buy Investments, a. s.
Balbínova č.p. 22
120 00, Praha 2 - Vinohrady Czech Republic

Tel.:+420 221 590 111
E-mail: kontakt@bbi.cz

Newsletter

Odebírat novinky

* povinné údaje

v souladu s těmito podmínkami

x