Jak chytře utratit vydělaný milion korun

Minule jsme si ukázali, jak na kapitálových trzích lze vydělat z půl milionu milion. Nyní je na čase se za tento výkon odměnit, ale stále zachovat směr dalšího rozmnožování nabytého bohatství.

To vám může zajistit například princip „investování s vášní“. Tím myslím v rámci diverzifikace vašeho investičního portfolia vyčlenit určitou část také něčemu pro radost, co má ale zajímavý investiční potenciál. Musí jít ale o něco, co vás nejen skutečně baví a naplňuje, ale čemu opravdu dobře rozumíte.

Jak vydělat půl milionu na kapitálových trzích jsme si ukázali zde.

Pokud chcete chytře investovat milion korun a zároveň z toho mít potěšení, vyberte si obor, kde jsou zajímavé investiční příležitosti, ale také zde máte příslušné znalosti. Nepřeberné množství zajímavých investičních možností skýtá oblast alternativních investic.

V současné době rostou tyto investice na popularitě především díky tomu, že investice do reálných aktiv nabízí ochranu vůči inflaci a z ní plynoucího znehodnocování peněz, k čemuž může velmi reálně v blízké budoucnosti dojít na základě neustálého dodávání nových peněz na trhy, čím se řeší nyní v podstatě všechny ekonomicky krizové situace od roku 2008. Zde už nejde o virtuálních čísla na kontech, ale o něco hmatatelného, čeho se můžete dotknout, užívat si danou investici.

Uvedu příklad ze svého investičního portfolia. Mým oborem je vyhledávání investičních příležitostí a tvorba investičních strategií především na kapitálových trzích. Základ mého investičního portfolia tedy tvoří moderní investiční nástroje, jako jsou certifikáty, opce, ….

V rámci komplexní analýzy trhů a příležitostí, jsem postupně do svého portfolia přidával i věci, ke kterým mám blízko, které mě baví, kde mám hlubší znalosti a jsou investičně atraktivní. Tím jsou v mém případě investiční mince a unikátní historické automobily (převážně z 60. let).

Od malička jsou mým velkým koníčkem sportovní vozy, v poslední době stále více ale preferuji veterány. Rozhodl jsem se také tento koníček uchopit z pohledu investičního a pořídil jsem si pár zajímavých kousků. Příkladem je Morgan +4+ z roku 1964. Trhem zcela opomíjené kupé této britské značky bylo vyrobeno v pouhých 26 kusech, z nichž se jich 23 dochovalo až do současnosti.

Jelikož tento vůz nebyl vůbec známý, byl i nyní trhem opomíjený a dal se ještě před dvěma lety pořídit za zhruba dva miliony korun. Dnes se rostoucí poptávka na tomto trhu poohlíží i po méně známých značkách, modelech a tento automobil se v dnešní době pohybuje i za ceny okolo 5 milionů!

Dalším mým velkým a dlouhodobým koníčkem, kde mám za tu dobu již velké znalosti, je numizmatika. I v tomto oboru je dobré se zaměřit na raritnější investiční mince. Zde je raritnost samozřejmě měřena ve vyšších objemech než u automobilů, zatímco za raritní vozy jsou do zhruba 500 vyrobených kusů, v případě investiční numismatiky jsou za raritní považovány i objemy kolem 50.000 vyražených mincí.

Tento aspekt byl ale dlouho opomíjen a investiční mince v podstatě jen s mírnou přirážkou kopírovaly cenu drahého kovu, ze kterého byly vyraženy. Například investiční mince z roku 1997 o váze půl unce zlata vyražena čínskou centrální mincovnou v objemu 15.483 kusů se dochovala v objemu kolem 4.000 kusů, z toho cca 1.950 dochovaných kusů vyražených v Šanghaji.

Takováto investiční mince se ještě před 5 lety dala pořídit na trhu za cenu o 4 % vyšší, než odpovídalo ceně zlata, tehdy konkrétně za 546 USD včetně dopravy. Dnes poptávka na trhu považuje tyto mince již spíše za sběratelské, než investiční a je ochotna konkrétně za tuto minci zaplatit prémii nad cenu drahého kovu v průměru ve výši cca 416 %, tedy 2.825 USD!

Příležitostí v obou segmentech je stále poměrně hodně, byť ty nejatraktivnější neefektivity v ocenění již trh postupně začíná eliminovat.
Vše ale stále funguje na stejném principu. Nastudujete si daný obor, určíte si vstupní a výstupní ceny, maximální možnou ztrátu, každý obchod si správně zanalyzujete a potom už se bavíte a zároveň vyděláváte.

Lidé tráví mnoho času úsilím peníze vydělat, ale již jim mnohdy nezbývá mnoho sil a času na správu svých aktiv. Pak následně zbytečně prodělávají těžce vydřené peníze. Pokud si chcete svoje peníze investovat sami a také se u toho trochu odměnit, vložte svoje finance do Vám blízkým věcem, které Vás baví a kde máte příslušné znalosti daného trhu. A mohou to být věci různorodé – kapitálové trhy, automobily, motorky, známky, obrazy, start-upové firmy, komodity, nemovitosti a mnoho, mnoho dalších. Čas je přitom rozhodujícím faktorem. Když nebudete mít na svou investici čas, svěřte ji radši odborníkům. Pečlivě přitom ale vybírejte.

za tým BBI

Jaroslav Brzoň

Chief Investment Officer BBI

autor: Jaroslav Brzoň
Publikováno: 19.08.2015
Označení:


Partneři

logo BBI CLASSIC

Best Buy Investments, a. s.
Balbínova č.p. 22
120 00, Praha 2 - Vinohrady Czech Republic

Tel.:+420 221 590 111
E-mail: kontakt@bbi.cz

Newsletter

Odebírat novinky

* povinné údaje

v souladu s těmito podmínkami

x