Hrozící znehodnocení peněz

Jak mohou investoři zvítězit nad inflací?
 
Evropská centrální banka, americký Fed i Bank of Japan postupně oznámili další uvolňování měnové politiky. To vše jsou dobré důvody, proč by hrozba inflace zvyšuje. V eurozóně poté stoupla roční míra inflace z 2,4 na 2,6 procenta. Tyto tlaky se v poslední době projevily také na silném růstu ceny zlata. Investice do zlata je možné aktuálně atraktivně ochopit pomocí garantovaných či bonusových certifikátů, případně i přímými konzervativními opčními strategiemi jako je short put krytý money marketem či covered call. K novince v podobě ETC s právem dodání fyzického zlata se ještě dostaneme, nicméně zlato není jedinou možností, jak se chránit vůči inflaci.

Většina atraktivních emisí inflačních dluhopisů je bohužel již vyprodána díky obrovskému zájmu zahraničních investorů o tyto emise. Aktuálně se však na trhu objevila nová emise od UniCredit, která zajistí investorům klidný spánek v případě obav z hrozící inflace. Jedná se o pětiletý inflační dluhopis, který první rok vyplatí fixní úrok ve výši 3,5 %. V následujících letech pak vyplatí 1,5 násobek roční míry inflace v eurozóně. V případě deflace se žádný úrok nevyplácí, ale nedochází ani k žádným ztrátám, dluhopis nabízí 100% garanci investovaného kapitálu. Jedná se tak o nejatraktivnější podmínky inflačního dluhopisu v letošním roce.

Fyzické dodání zlata zdarma!

Další možnost, jak se ochránit vůči hrozící inflaci nyní nabízí přímo německé burzy ve Stuttgartu a ve Frankfurtu. Německé burzy se tak stávají přímým prodejcem zlata. Jedná se o ETC (burzovně obchodované komodity) na zlato, což by samo o sobě žádná extra novinka nebyla. Nově však nabízí tyto ETC právo na fyzické dodání zlata. Stuttgart dodává pouze po 100 gramových cihličkách, Frankfurt je plně flexibilní, dodává cihličky od jednoho gramu až po kilogram nebo standartní zlaté cihly (10,9 až 13,3 kilogramu). Rozdíl je ale v ceně dodání, zatímco Stuttgart dodává zlato zdarma, Frankfurt si účtuje dle váhy náklady za dodání, u jednoho kilogramu zlata se jedná o 300 eur. Manažerský poplatek ve Stuttgartu zcela odpadá, Frankfurt si účtuje měsíčně 0,025 procenta. V otázce spreadu ale zase naopak jasně vítězí Frankfurt, který nabízí spread (rozdíl mezi nákupním a prodejním kurzem) ve výši 0,02 procenta, zatímco Stuttgart aktuálně požaduje 0,581 procenta. I tak je ale spread podstatně nižší, než v případě obchodníků, kteří dodávají zlato pouze přímo ve fyzické podobě. Proto je nákup ETC na zlato s právem fyzického dodání zlata velmi atraktivní a především levnou možností, jak napřímo investivovat do zlata.

autor: Jaroslav Brzoň
Publikováno: 04.11.2012
Označení: BBI-RSS   DE000AA01JN7   DE000MS0KAH7   DE000MS0KER8   DE000BA0ABD8   DE000RBS0AE8   GLD   


Partneři

logo BBI CLASSIC

Best Buy Investments, a. s.
Balbínova č.p. 22
120 00, Praha 2 - Vinohrady Czech Republic

Tel.:+420 221 590 111
E-mail: kontakt@bbi.cz

Newsletter

Odebírat novinky

* povinné údaje

v souladu s těmito podmínkami

x