Defenzivní odvětví s ofenzivními kvalitami

K nadprůměrným výnosům mohou dopomoci atraktivní podmínky pro vstup do multi express certifikátu.
V poslední době zápasí potravinářské odvětví s negativními zprávami. Spo-lečnost Müller-Brot, bavorský dodavatel pro Aldi či Lidl, se kvůli nálezu myšího trusu a hmyzu v pečivu a potravinových přípravcích, dostala až do insolvenčního řízení. Momentálně probíhá pokus o záchranu této společnosti s pomoci nových finančních prostředků od bank.
Občané jsou z takových zpráv znejištěni. V posledních měsících se k tomu přidává i značné zdražování po-travin Podle německého statistického úřadu došlo jen za měsíc leden ke zdražení masných a mlečných produktů o 2,7 procenta. Ceny potravin tedy rostou rychleji než celková inflace a dosahují nových rekordních úrovní.
Zdražování se projevuje i u diskontních řetězců jako jsou již zmíněné Aldi či Lidl a dokonce výrazněji  překračují průměr odvětví. Zatímco ceny aktuálně rostou v průměru o 2,1 procenta, u velkých diskontních řetězců se zvedly ceny dokonce o 4,5 procenta. Z části je to dáno i konkurenčním cenovým bojem v minulých letech.
To však nic nemění na tom, že občané nadále pilně konzumují. V zásadě nejde o nic překvapujícího, koneckonců pít a jíst se musí pořád, ať už probíhá ekonomická recese nebo naopak probíhá fáze růstu. Potravinářské odvětví má o poptávku vždy postaráno, díky čemuž jsou i akcie těchto společností považovány za defenzivní investici.
Za zdražováním však nestojí pouze smír v cenových válkách, ale hlavně růst cen komodit na světových trzích. Především rozvíjející se trhy jako jsou Čína či Indie nabírají vysoké tempo směrem k blahobytu, což mění i návyky v konzumaci potravin. Spotřebovává se podstatně více masa a kvalitnějších potravin, navíc na světě stále roste počet obyvatel, což dále ženě celkovou potřebu směrem vzhůru.
Investovat do tohoto odvětví je možné za pomoci certifikátů na index EURO STOXX Food & Beverages. Za posledních 12 měsíců posílil tento index o 15,3 procent, zatímco celkový index eurozóny poklesl o 15,6 procenta. Bohužel na potravinářské indexy zatím neexistují jiné produkty než indexové certifikáty, takže nelze toto odvětví jako celek uchopit například pomocí bonus certifikátů.
Pokud se však poohlédnete i po jednotlivých potravinářských titulech, dají se najít všelijaké struktury a to i s velice atraktivními podmínkami. Na trhu je obchodován express certifikát od švýcarské banky Vontobel na dvojici potravinářských akcií Unilever a Nestlé se šancí dosáhnout vskutku zajímavý výnos. První rozhodný den bude již 24. května. K rychlému splacení je zapotřebí, aby obě akcie tento den zakončily nad hodnotami ze dne emise. To se zatím oběma titulům daří. Nestlé startovalo za 54,60 CHF a s aktuálními 55,55 CHF si zatím drží hubený náskok 1,7 procenta. Unilever je na tom lépe, na úrovni 25,625 EUR má oproti emisním 22,495 EUR už slušnější polštář ve výši 12,2 procenta. Pokud dojde za tři měsíci k předčasnému splacení, vyplatí certifikát částku 1 200 EUR. Při aktuální ceně 1 020 EUR rychlý výnos činí 17,6 procenta neboli 83,2 procent p.a. Pokud to s předčasným splacením neklapne, pokračuje papír směrem k dalším třem šancím na předčasné splacení. Hranice zůstávají totožné, celková výplata je ale degresivní, každý rok klesá o 50,00 EUR. Pokud nevyjde ani jedna šance na předčasné splacení i s express výnosem, tak o tom, zda bude certifikát splacen alespoň za nominál rozhodne na konci doby trvání (v květnu 2015) bariéra nacházející se na úrovni 60 procent hodnoty ze dne emise. Pro defenzivní potravinářské tituly je tato ochrana velice solidní.
K doporučení k nákupu nás však vede hlavně šance na rychlé splacení ve výši 1 200 EUR už za tři měsíce a vstupní kurz 1 020 EUR je jen lehce nad nominální hodnotou. Z grafu vývoje hodnoty tohoto certifikátu lze totiž vyčíst, že od konce prosince se ocenění certifikátu prakticky vůbec neměnilo a již téměř dva měsíce visí na úrovni 1 010 na 1 020 EUR. Ocenění certifikátu tak vůbec nereagovalo na růstový trend akcií v letoš-ním roce. Black-Scholesův model pro ocenění této konstrukce hovoří o aktuální férové ceně 1 052 EUR za jeden certifikát. Podhodnocení o zhruba tři procenta sice nevypadá na první pohled nijak extra lákavě, ale vzhledem k možnosti předčasného splacení už za tři měsíce může takové podhodnocení pěkně nakoupnout celkový výnos.
Certifikát tak nabízí nejen investici do defenzivního odvětví, ale především atraktivní příležitost pro vstup se solidní šancí na rychlé předčasné splacení s výnosem přesahujím 80 procent p.a.

autor: Jaroslav Brzoň
Publikováno: 29.02.2012
Označení: BBI-RSS   DE000VT11N61   


Partneři

logo BBI CLASSIC

Best Buy Investments, a. s.
Balbínova č.p. 22
120 00, Praha 2 - Vinohrady Czech Republic

Tel.:+420 221 590 111
E-mail: kontakt@bbi.cz

Newsletter

Odebírat novinky

* povinné údaje

v souladu s těmito podmínkami

x