Čínská ekonomika se modernizuje

Příčiny dlouhodobého růstu spočívají především ve stále velmi levné pracovní síly a uměle podhodnocené měně.
 
V prvním čtvrtletí rostla čínská ekonomika "pouze" o 7,7 procentla za poslední rok. Došlo tak ke ztrátě tempa růstu i přes silné lednové a březnové investice do ekonomiky. Čínský akciový trh reagoval dalším poklesem. Analytici totiž očekávali růst na úrovni 8 procent, tlak na pokles rychlosti růstu působila především průmyslová produkce, která po desetiprocentním růstu posílila v březnu už "pouze" o 8,9 procenta, na druhou stranu malobchodní obrat vzrostl o 12,6 procenta. Kvůli poklesu rychlosti růstu se dají očekávat další vládní programy na podporu růstu, což by se již mohlo projevit na nejen na růstu HDP ve 2. čtvrtletí, ale i na opětovném růstu čínského akciového trhu.

Zajímavé také je, že čínská spotřeba přispěla k růstu ekonomiky více než investice a ještě zajímavější je, že růst více podpořily služby než průmysl. Čína se tak modernizuje a stává se více západní ekonomikou. Je to způsobeno postupným uvolňováním čínské měny, což vede od podpory exportu k podpoře domácí spotřeby. Spotřeba a služby jsou velice slíbným trendem do budoucna, díky službám se zvyšují příjmy domácností, což podporuje vyšší spotřebu. Tento koloběh pak působí pozitivně na další ekonomický růst.

Důležité také je, že zpomalení růstu se neprojevuje zvýšením nezaměstnanosti. Kvalita růstu ekonomiky je důležitější nežli rychlost růstu, v tomto ohledu je tedy Čína aktuálně na velmi dobré cestě. Nezapomínejme také na systém státních podpor, čínský stát sype do ekonomiky další prostředky, efekt těchto podpor by na sebe také nemusel nechat již dlouho čekat. Ideální investicí na obrat čínského indexu, který od začátku roku ztratil zhruba 15 procent, zatímco západní indexy lámou nová maxima, aktuálně nabízí bonusové certifikáty od RBS s bonusovou hranicí na úrovni aktuálního stavu indexu. Tyto papíry sice nenabízí aktuálně žádný bonus, ale při ochraně přesahující 30 procent a nadhodnotě menší než 1 procentu máme možnost neomezené participace na růstu čínského indexu téměř bez rizika ztráty, pokud samozřejmě index do splatnosti neztratí dalších více než 30 procent, což považujeme aktuálně za velmi nepravděpodobné.

autor: Jaroslav Brzoň
Publikováno: 27.04.2013
Označení: BBI-RSS   DE000AA5H0Y2   


Partneři

logo BBI CLASSIC

Best Buy Investments, a. s.
Balbínova č.p. 22
120 00, Praha 2 - Vinohrady Czech Republic

Tel.:+420 221 590 111
E-mail: kontakt@bbi.cz

Newsletter

Odebírat novinky

* povinné údaje

v souladu s těmito podmínkami

x