Čína - atraktivní rok draka

23. ledna začal v Číně rok draka. Po špatném roce 2011 zahájili čínské burzy nový rok silnými kurzovými zisky.
 Drak je čínským císařským symbolem, je jedním z nejmocnějších znamení zvěrokruhu.  Čínský zvěrokruh navíc propujeje znamení i s jedním z pěti elementů (země, oheň, dževo, kov a voda). Letošní rok je ve znamení vodního draka a tento symbol vyjadřuje vize, nové myšlenky a změny. Na čínských burzách si toto patrně vzali doslovně za své, tak dobrý start do roku 2012 patří mezi vůbec nejlepší ze všech světových burz.
V posledních týdnech se situace kolem čínských akcií značně vyjasnila, investoři by však neměli propadat slepé euforii. Ekonomická data opravdu naznačují, že pravděpodobnost tvrdého přistání čínské ekonomiky je stále méně pravděpodobná, nicméně to neznamená, že tato rizika jsou definitivně pryč. Stále jsou tu dlouhodobé makroekonomické problémy jako silné znečišťování ovzduší, spekulativní bubliny v nemovistostním sektoru či přehřátí úvěrového trhu a exportního sektoru.
Trhy zatím oslavují nová data o růstu HDP za poslední kvartál roku 2011 ve výši 8,9 procenta, což dokonce lehce překonalo očekávání analytiků, což bylo ohodnoceno jako znamení, že je na tom Čína lépe než se čekalo. Faktem ale je, že tento růst byl nejnižší od druhého čtvrletí roku 2009. Za celý rok 2011 došlo k růstu čínské ekonomiky o 9,2 procent, nicméně s klesající tendencí v průběhu roku. Rozbor HDP dat navíc potvrzuje. že je čínský export vystaven problémům způsobených krizemi na evropských a severoamerických trzích. Evropa se stala největším odbytištěm čínských produktů, 18 procent všech exportů míří do Evropy. Čína se tak vydala na správnou cestu podpory domácí poptávky, nicméně tento proces bude ještě roky trvat. Exportní sektor hraje pro čínskou ekonomiku stále velmi významnou roli, aktuálně tvoří exporty téměř 40 procent HDP.
Vysoká inflace je také přetrvávajícím problémem. Ta však v posledním čtvrtletí roku 2011 mírně poklesla na prosincových 4,1 procenta. Což je nejnižší úroveň za psoledních 15 měsíců a navíc je to již pátý měsíc v řadě s klesající mírou inflace, když ještě v červenci byla na úrovni tříletého maxima ve výši 6,5 procenta. Nyní se tak přiblížila cílové úrovni čínské centrální banky (=4,0 %). I zde však není příliš důvodů k euforii, především nárůsty cen agrárních komodit mohou opět rychle inflaci zvednout. Nízká inflace je každopádně velmi prospěšná pro možnosti čínské centrální banky. Ta sice nyní nechce snižovat úrokové sazby, aby nepodporovala už tak nafouknuté přeúvěrované spekulace, ale pokud by mělo dojít k výraznějšímu ochlazení ekonomiky, tak nyní disponuje prostorem pro možné snižování úrokových sazeb.
Co je ale hlavně velice pozitivním signálem: ocenění čínských akcií je po výrazných poklesech z minulého roku na velice atraktivních úrovních. Tak výhodně nebyly čínské akcie oceněny dobrých deset let. P/E čínských akcií je na úrovni kolem 9. P/B na úrovni 1,7 je také historicky nízké. Tato výhodná fundamentální ocenění a silné momentum dělají z Číny zajímavou investiční příležitostí pro rok 2012. I přestože je desetiprocentní roční růst již minulostí, došlo u čínských akcií ještě k podstatně výraznějšímu podhodnocení, což skýtá atraktivní investiční šance.
Nebezpečí pro čínskou ekonomiku stále přetrvávají, proto je investice do čínských akcií vhodné pouze pro dynamické investory jako doplněk portfolií. Investoři, kteří vyhledávají rizika mohou sáhnout po indexových certifikátech či ETF. Nejideálnější možností, jak participovat na růstu a přitom se solidním polštářem proti poklesům nabízí bonus certifikát od RBS, který při ochraně přes 35 procent a splatnosti v prosinci 2013 nabízí minimálně bonusový výnos ve výši přesahující 10 procent p.a. a v případě rychlejšího růstu neomezenou participaci jedna ku jedné.

autor: Jaroslav Brzoň
Publikováno: 02.03.2012
Označení: BBI-RSS   DE000AA3DYL2   


Partneři

logo BBI CLASSIC

Best Buy Investments, a. s.
Balbínova č.p. 22
120 00, Praha 2 - Vinohrady Czech Republic

Tel.:+420 221 590 111
E-mail: kontakt@bbi.cz

Newsletter

Odebírat novinky

* povinné údaje

v souladu s těmito podmínkami

x