Banky dělají chyby nejen v ocenění. Občas si to špatně „spočítá“ i marketingové oddělení

6/2014 Když hledáte chyby bank, narazíte na různé „akce“. Banka ABN-Amro mě tak v poklidu nechala zhruba půl roku vydělávat až 9% denně.

 

Ve svých předchozích článcích jsem se věnoval především špatně oceněným cenným papírům, kde chybu udělá zpravidla počítač, který špatně ocení konstrukci. V naší investiční soutěži se to přihodilo u bonus certifikátu UBS s letošní splatností. Nejen s tím se ale můžete setkat. Banky dělají chyby i jinde.

Příkladem může být následující příběh z přelomu let 2005/6. Tou dobou jsem se věnoval obchodováníakciemi na americké burze. Banka ABN-Amro se snažila v rámci marketingové akce propagovat OTCobchodování (mimoburzovní, na přímo s bankou) namísto burzovního obchodování. Z důvodu budoucích vyšších příjmů z poplatků se snažili lidi nalákat právě na tento trh.

Jejich „akce“ spočívala v tom, že slibovali nejen aktuálně nižší poplatky, ale při vyšších objemech také možnost obchodovat bez burzovních spreadů, tedy nakupovat i prodávat jejich certifikáty na mimoburzovním trhu přímo od nich za stejnou cenu (tedy za Bid). Umožnili tak bezrizikovou participaci na jejich market-making byznysu. Jinými slovy vám banka dávala možnost bez rizika se podílet na zisku z jejího podnikání. Bylo jenom důležité dobře si to spočítat.

Stačilo si najít likvidnější konzervativní cenný papír s širším spreadem, nakoupit je na přímo od ABN-Amro v rámci “akce” za spodní cenu bez spreadu  a prodávat vzápětí na burze se spreadem, tedy za horní cenu. Bez jakéhokoli rizika se tak dalo vydělat běžně kolem 1 až 1,5 % během několika minut, což někdy šlo realizovat i několikrát za den a dosáhnout až kolem 9% zhodnocení za jediný den. Takto to fungovalo u nich zhruba půl roku, než jim došlo, co si tím navařili.

Právě spready mezi nákupní a prodejní cenou tvoří zisk banky. Za nižší cenu od investorů nakupují, za vyšší prodávají a tím se starají o likviditu trhu. O tuto část zisku jsem se s nimi mohl půl roku dělit. Nedokážete si představit, jaké jsem měl v té době účty za telefon, protože se ještě neobchodovalo online, ale volalo se přímo brokerovi a já měl takových telefonátů do zahraniční několik denně. Navíc se zaobchodování ještě platili vysoké poplatky, takže se člověk musel hodně otáčet, ale bylo perpetuum mobile na peníze.

Celé to skončilo zhruba po půl roce, kdy bylo mému brokerovi zakázáno obchodovat produkty ABN Amro.Banka ukončila jednostranně spolupráci s tím, že klienti mého brokera parazitují na sekundárním trhu. To je docela zajímavý název pro zjištění, že banka udělala chybu. Mě ani brokerovi už to nevadilo. Věděli, že na poplatcích sem jim nechal vydělat majlant, a tak to už ani neřešili a pozvali mě na německou bundesligu, kde jsme se tomu u piva pěkně zasmáli. Jen někteří zaměstnanci ABN Amro asi nesdíleli naší radost.

Hledejte se mnou chyby bank: INVESTIČNÍ SOUTĚŽ NALEZNETE ZDE!

Autor: Jaroslav Brzoň, BBI 

autor: Marie Keselj
Publikováno: 09.06.2014
Označení:


Partneři

logo BBI CLASSIC

Best Buy Investments, a. s.
Balbínova č.p. 22
120 00, Praha 2 - Vinohrady Czech Republic

Tel.:+420 221 590 111
E-mail: kontakt@bbi.cz

Newsletter

Odebírat novinky

* povinné údaje

v souladu s těmito podmínkami

x