VIX

Index, který měří volatilitu pro put a call opce na indexu S&P 500 - to znamená, že ukazuje očekávanou třicetidenní volatilitu na trzích, které jsou reprezentovány širokým indexem S&P 500. Index VIX vznikl v roce 1993 a původním podkladovým aktivem (do září 2003) bylo osm nejobchodovanějších put a call opcí na index S&P 100. Index VIX  je velmi využíván opčními obchodníky. Volatilita totiž výrazně ovlivňuje hodnotu opčních kontraktů. Čím je vyšší volatilita podkladového aktiva, tím je vyšší hodnota opce, protože se zvyšuje šance, že opce skončí v době své expirace „v penězích“.

Investoři používají VIX jako indikátor paniky nebo index strachu. Když je na extrémně vysokých hodnotách (obvykle nad 30 až 35 body), jde o známku toho, že panika a nejistota na trzích jsou na maximu. Dá se také říci, že kdo měl potenciál panice podlehnout, ten jí již podlehl a trhy jsou na minimu (panika se postarala o to, aby se všichni, kdo jí podlehli, zbavili svých cenných papírů). Proto jsou takové hodnoty pro mnohé známkou toho, že akciové trhy jsou na minimu a v nejbližší době by mohlo dojít k obratu a počátku růstového trendu.

Naopak pokud jsou hodnoty indexu VIX minimální (kolem hladiny 10 bodů), na trhu vládne spokojenost a investoři neočekávají u akcií žádné výrazné pohyby. Právě tyto situace jsou často tichem před bouří. V angličtině se VIX charakterizuje velmi jednoduše: „If VIX is high, it’s time to buy, if VIX is low, it’s time to go.“ 

Zdroj: www.investujeme.czInvestopedia


Partneři

logo BBI CLASSIC

Best Buy Investments, a. s.
Balbínova č.p. 22
120 00, Praha 2 - Vinohrady Czech Republic

Tel.:+420 221 590 111
E-mail: kontakt@bbi.cz

Newsletter

Odebírat novinky

* povinné údaje

v souladu s těmito podmínkami

x