STRATEGIE NA VOLATILITU

Strategie na volatilitu

Investiční strategie těžící z neefektivity dlouhodobě klesajících cen fondu na volatilitu, využívá statistické a pravděpodobnostní modely.

 

Optimální investice: 30 % portfolia

Cílový výnos: 20 – 30 % p.a.

Investiční profil: vyvážený až dynamický

Investiční horizont: střednědobý: 1 – 2 roky

 

ZÁKLAD STRATEGIE

Jedná se o zisk plynoucí jednak ze statistiky a pravděpodobnosti a jednak z neefektivity fondů rolujících kontrakty na VIX. Stejnými statistickými a pravděpodobnostními modely fungují pojišťovny, protože i subjekty na kapitálových trzích se chtějí zajistit proti rizikům (např. proti propadu akciových trhů - případně mohou na tato rizika i záměrně spekulovat) a za to jsou ochotni zaplatit.

Nástrojem pojištění je v tomto případě nákup opcí, za které dané subjekty zaplatí opční prémii (= „pojistné“). 

V této strategii figurujeme na straně vypisovatelů opcí, což znamená, že inkasujeme opční prémie – cenu za opci. Statisticky vyprší 85 % všech opcí bez uplatnění a v těchto případech vypisovatel nevyplácí žádné plnění a zůstává celá opční prémie. V 15 % případů dochází k uplatnění opcí, ale povinné plnění je většinou nižší než na začátku inkasovaná opční prémie. Pouze ve zlomku případů vypisovatel proplatí plnění vyšší, než byla na začátku inkasovaná opční prémie. A i toto riziko se dá částečně zajišťovat. 

Tato strategie je velmi úspěšná při aktivním řízení rizika, kdy se kvalitně vybírají vhodné podklady pro to, co konkrétně "pojistit".

PODKLADOVÉ AKTIVUM

Burzovně obchodované fondy (ETF) VXX a UVXY, které kopírují index VIX. VIX je index, který měří volatilitu pro putcall opce na indexu S&P 500 – to znamená, že ukazuje očekávanou třicetidenní volatilitu na trzích, které jsou reprezentovány širokým indexem S&P 500.

VIX má obecně inverzní vztah k akciovým indexům, takže když index S&P 500 stoupá, index VIX klesá, a naopak.

Tyto fondy jsou v čase vysoce neefektivní a dochází u nich k silnému rozpadu jejich hodnoty v čase (viz. grafy níže) a to díky každodennímu rolování krátkodobých futures kontraktů na VIX, které vykazují vysoké náklady na jejich držení z měsíce na měsíc, vysoké náklady na transakce, spready, manažerské poplatky či financování páky. Naše strategie pak těží z tohoto rozpadu hodnoty těchto fondů v čase.

GRAF

Graf 1: Vývoj fondu VXX za 1 rok (červen 2013 – červen 2014)

VXX

Graf 2: Vývoj fondu UVXY za 1 rok (červen 2013 – červen 2014)

UVXY

Graf 1, Graf 2: zdroj Yahoo Finance

VÝHODY A RIZIKA STRATEGIE

Výhody:

  • výhodou strategie je maximální předem definovaná ztráta i možnost úpravy strategie v čase včetně rozložení vstupu do několika tranší.
  • do strategie nejobvykleji vstupujeme při lokálně zvýšené volatilitě
  • u této strategie je v čase velmi vysoká pravděpodobnost ziskovosti díky skloubení statistického/pravděpodobnostního modelu s neefektivitou podkladových ETF.

Rizika:

  • pouze krátkodobá rizika související s nečekanými událostmi na trzích (například květen 2010 - Řecko či březen 2011 - Fukushima). Proti větším rizikům jako například krize z 2008 se navíc dozajišťujeme.

Aktuální vývoj strategie naleznete v sekci Modelová portfolia.

Všechny strategie lze realizovat i v českých korunách. Není třeba podstupovat měnové riziko.

Registrujte se k odběru investičních strategií nebo příležitostí a mějte vždy včas informace o nových pozicích!

Upozornění

Číselné odhady cílení výnosů jednotlivých přístupů v rámci investičních strategií jsou pouze odhady, které vycházejí z rozumných předpokladů, která jsou podložena objektivními údaji, nicméně v žádném případě nezaručují, že takové výkonnosti bude ve skutečnosti dosaženo. Dále se jedná o hrubý předpoklad, který nezahrnuje vliv provizí, odměn a dalších případných poplatků hrazených investorem, které konečnou výkonnost značně ovlivňují. Investování na kapitálových trzích je rizikové a budoucí cílené, očekávané nebo předpokládané výnosy nejsou v žádném případě spolehlivým ukazatelem budoucí výkonnosti a nemůžou být nikdy zaručeny!


Partneři

logo BBI CLASSIC

Best Buy Investments, a. s.
Balbínova č.p. 22
120 00, Praha 2 - Vinohrady Czech Republic

Tel.:+420 221 590 111
E-mail: kontakt@bbi.cz

Newsletter

Odebírat novinky

* povinné údaje

v souladu s těmito podmínkami

x