Mispricing

I banky dělají chyby. Stejně jako sázkové kanceláře neodhadnou čas od času kurz na favorita, i banky někdy správně neocení své emise „férově“ a otevřou možnosti k zaručenému výdělku.

MISPRICING

I banky dělají chyby. Stejně jako sázkové kanceláře neodhadnou čas od času kurz na favorita, i banky někdy správně neocení své emise „férově“ a otevřou možnosti k zaručenému výdělku.

 

Optimální investice: 10 % portfolia

Cílový výnos: 10 – 100 % p.a.

Investiční profil: garantovaný až dynamický

Investiční horizont: krátkodobý až střednědobý: dny – 2 roky

 

Tuto doplňkovou strategii využíváme jen výjimečně, jelikož tyto příležitosti často neobjevují a jejich využití není už tak snadné jako v minulosti.

V roce 2006, kdy vznikala naše společnost se objevila marketingová akce ABN Amro, která měla přilákat obchodníky na mimoburzovní trh OTC. Na základě toho, že bylo možné nakupovat mimo burzu bez burzovního spreadu, bylo možné pak cenný papír okamžitě prodat na frankfurtské burze a vydělá zhruba 1,5 procenta na každém obchodu.

To byla úplně první investice, která nenesla žádné riziko, a člověk to mohl udělat i několikrát za den. Zisky byly až devět procent denně a banka odhalila toto své pochybení až po více než půl roce.

Další příležitosti, kdy banky dělaly velké chyby, přinesla finanční krize. Na konci roku 2008 totiž všichni panikařili. Banky si potřebovaly udržet peníze svých klientů kvůli plnění zpřísněných limitů kapitálové přiměřenosti, a tak dávaly na podporu obchodování investičních certifikátů nesmyslné garance. Konkrétně Merryll Lynch garantovala odkoupení 100 procent ceny certifikátu o čtyři roky dříve, než byla jeho splatnost. A to v době výprodejů, kdy stál jen necelých 78 procent původní ceny.

Tehdy stačilo počkat maximálně devět měsíců, aby člověk inkasoval garantovaných 29 procent. V té době jsme využívali banky, protože ony nutně potřebovaly krátkodobý kapitál a bránily se výprodejům často dosti nešťastným způsobem. To přinášelo nové příležitosti jako třeba nákup ruského indexu od banky BNP Paribas. Banka ho prodávala za polovinu a po odrazu trhů ode dna jsme realizovali během půl roku i čtyřnásobné zisky.

Dnes už dělají banky chyb méně. Oceňování investičních nástrojů je určováno matematickými modely, a ty ve finále ještě kontroluje několikačlenný tým investičních specialistů. I přesto se ale dá nalézt jehla v kupce sena. Investičních certifikátů, které vydávají velké bankovní domy, je aktuálně na trhu více než milion, a to vytváří obrovskou nabídku těchto cenných papírů.

Další špatně oceněné certifikáty pocházely například z dílny švédské SEB banky. Šlo o investici, jež byla chybně naceněna, a přinášela tím pádem jistý výnos 17 procent. Nebo garantovaný certifikát na zlato od banky RBS, který díky chybě banky nabízel šestiprocentní garantovaný výnos při pouhé půlroční splatnosti, a mohl bych pokračovat dále se špatně oceněnými express certifikáty na vybrané akcie od Credit Suisse či Deutsche Bank.

Dnes už to ale není lehké, nemůžete na tom vydělávat tak jako dřív. Banky změnily regulaci a do 24 hodin od nákupu vám můžou vaši investici stornovat, a to i při nákupu na burze. Nemůžete tak tyto certifikáty nakupovat ve velkém, protože toho si někdo z banky hned všimne, vaši investici stornují a nechají certifikát přepočítat. Musíte být proto nenápadní a nakupovat postupně, zhruba v řádu desítek tisíc eur denně, pak si vás nikdo nemusí všimnout poměrně dlouho a máte vyhráno.

První takovou příležitost jsem objevili v roce 2004, kdy certifikáty přicházely v Německu silně do módy a u spekulativních knockout certifikátů jsem si náhodou všiml, že vám banka umožňuje v podstatě možnost „kasino“ spekulace červená/černá, kdy pokud netrefíte správně, proděláte investovanou částku, pokud trefíte, vyděláte, ale nikoli dvojnásobek, nýbrž v průměru několikanásobek. Při správném řízení rizik se tak daly v čase spolehlivě kumulovat zisky. Nicméně toto banky odhalily dříve, než jsem stihl nakumulovat dostatečný investiční kapitál. To se mi podařilo až v již zmíněném roce 2006.

Vyhledávat tyto příležitosti je bohužel na tom asi to nejnáročnější, peníze na kapitálových trzích neleží na chodníku, je to mravenčí práce projíždět desítky tisíc cenných papírů, jejich parametry, číst jejich prospekty a marketingové akce emitentů. Dále pak vytvářet vlastní vyhledávací programy či programy, které on-line propočítávají aktuální hodnotu konstrukce a porovnávají ji s cenou cenného papíru. To zabírá často i více než sto hodin práce týdně, aby člověk nalezl pár takových příležitostí za rok. Nicméně každý zisk na úkor velkých bank pak o to více potěší.

Banky jsou rok od roku obezřetnější, soustředí se čím dál více pouze na dobře zaběhlé struktury, na kterých se chyby téměř nedají nalézt. Takže jich lze nyní najít opravdu pouze několik ročně a ještě k tomu se ne všechny podaří zrealizovat kvůli novým burzovním pravidlům, které více chrání emitenta na úkor investora. Nicméně i nyní se objevila drobná chyba ve výši zhruba 2 procent při splatnosti za pouhých deset dní.

I proto chceme neustále část investičního kapitálu v našich portfolií držet v hotovosti pro podobné příležitosti.

Další články k této strategii:

V KRIZI POZNÁŠ SLABÉHO ANEB JAK SE MERILL LYNCH STÉBLA CHYTÁ.

BANKY DĚLAJÍ CHYBY NEJEN V OCENĚNÍ. OBČAS SI TO ŠPATNĚ „SPOČÍTÁ“ I MARKETINGOVÉ ODDĚLENÍ

ČTYŘNÁSOBEK ZA PÁR MĚSÍCŮ? I TO SE DÁ, KDYŽ NAJDETE PODHODNOCENÝ CERTIFIKÁT

 

Upozornění

Číselné odhady cílení výnosů jednotlivých přístupů v rámci investičních strategií jsou pouze odhady, které vycházejí z rozumných předpokladů, která jsou podložena objektivními údaji, nicméně v žádném případě nezaručují, že takové výkonnosti bude ve skutečnosti dosaženo. Dále se jedná o hrubý předpoklad, který nezahrnuje vliv provizí, odměn a dalších případných poplatků hrazených investorem, které konečnou výkonnost značně ovlivňují. Investování na kapitálových trzích je rizikové a budoucí cílené, očekávané nebo předpokládané výnosy nejsou v žádném případě spolehlivým ukazatelem budoucí výkonnosti a nemůžou být nikdy zaručeny!

 


Partneři

logo BBI CLASSIC

Best Buy Investments, a. s.
Balbínova č.p. 22
120 00, Praha 2 - Vinohrady Czech Republic

Tel.:+420 221 590 111
E-mail: kontakt@bbi.cz

Newsletter

Odebírat novinky

* povinné údaje

v souladu s těmito podmínkami

x